Чланци поређани по датуму: октобар 2018
У среду 31. октобра 2018. године, када наша Црква прославља и празнује светог апостола и јеванђелисту Луку и светог Петра Цетињског, у Младеновцу је бројним активностима обележена стогодишњица ослобођења у Првом светском рату. Ово је један од најзначајнијих датума у историји нашег града и била је прилика да још једном одамо поштовање и захвалност свим знаним и незнаним војницима и цивилима који су своје животе уградили у данашњу Србију.
Младеновац је ослобођен 31. октобра 1918. године, а трупе војводе Петра Бојовића су већ 1. новембра освануле на улицама Београда, продрле 600 километара у дубину окупиране територије и наставиле даље напредовање преко Саве и Дунава.
Благодарећи труду редакције Радија Слово љубве, која свакодневно прати историјску посету патријарха Иринеја српским праохијама у Јужноафричкој Републици и Боцвани, доносимо извештај са празничног сабрања у храму Светог Томе у Јоханесбургу.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, који се налази у посети српским парохијама у Јужноафричкој Републици и Боцвани, служио је 31. октобра 2018. године, на празник Светог апостола Луке, свету архијерејску Литургију у цркви Светог апостола Томе у Јоханесбургу. Саслуживали су Преосвећени Епископ шумадијски г. Јован и старешина храма отац Исајло (Марковић).
У среду, 31. октобра 2018. године, када наша света Црква прославља светог апостола и јеванђелисту Луку, као и светог Петра Цетињског, у цркви Свете великомученице Недеље у Десимировцу, служена је света Литургија којом је началствовао протојереј Дејан Петровић. Благољепију богослужења допринео је хор при храму Успења Пресвете Богородице из Крагујеца, као и ученици верке наставе из ОШ “Сретен Младеновић” из Десимировца, предвођени својим вероучитељем.
Радио Златоусти Српске православне епархије шумадијске, са благословом Његовог преосвештенства епископа шумадијског г. Јована, и уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, организује у уторак, 30. октобра, стручни скуп за уреднике и новинаре верских медија под називом “Управљање негативним стереотипима у верским медијима, са посебним освртом на етничке, верске и родне стереотипе”.
Живимо у друштву у којем су питања идентитета друштвених група, то јест како то они себе виде и како их други виде, важне теме које се појављују у верским медијима. О одређеним друштвеним групама доминирају негативни стереотипи, који се могу препознати у политичким темама, када се говори о нацији и вери, посебно о другим нацијама, етничким групама, другим верским заједницама као и родним. Верски медији управљају јавним мњењем чланова својих верских заједница међу којима су посебно регистровани негативни стереотипи. Уредници верских медија, сматрамо, не само да морају да предупреде негативне стереотипе него и морају да знају како се формирају позитивни стереотипи. Посебно одговорну улогу имају администратори информационих сајтова Цркве и верских заједница који су отворени за комуникацију преко форума, коментара и сличног, због говора мржње који може да проистекне из негативних стереотипа.
Присутнима ће се, најпре, у име организатора обратити протојереј-ставрофор Милић Марковић, главни уредник Радија Златоусти, а потом ће своја излагања изнети проф. др Дубравка Валић Недељковић, са Универзитета у Новом Саду, на тему “Стереотипи, предрасуде и правила добре праксе у извештавању о црквама и верским заједницама” и протојереј-ставрофор проф. др Зоран Крстић са Универзитета у Београду на тему “Стереотипи као судбина”. У другом делу Скупа, Центар за ненасилну акцију из Београда одржаће радионицу на тему “Ја имам право на предрасуде”. Учеснике ће кроз радиноцу водити Катарина Милићевић и Неџад Хорозовић.
Стручни скуп се одржава у Богословији “Свети Јован Златоусти” и почиње у 10.30 минута.
Патријарх Иринеј у Кејптауну: „Ширимо мир који нам је Господ дао“
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј началствовао је 28. октобра 2018. године, светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Светог великомученика Георгија Победоносца у Кејптауну, Јужноафричка Република. Храм у Кејптауну налази се под јурисдикцијом Архиепископије Рта Добре наде Грчке Православне Патријаршије Александрије и све Африке. Саслуживали су Митрополит Кејптауна г. Сергије, чланови посланства Српске Православне Цркве: Епископ шумадијски г. Јован, протојереј-ставрофор Драги Вешковац, јеромонах др Амвросије Весић и ипођакон Владимир Јелић, као и други свештенослужитељи.
Храм Преподобне Параскеве у селу Петка код Лазаревца ове године је по 149. пут прославио своју заштитницу. Прослава храмовне славе у овом селу које носи име по овој дивној Христовој угодници, започела је уочи самог празника празничним вечерњим богослужењем које је служио парох други петчански протојереј - ставрофор Мирослав Филиповић уз саслужење протонамесника Ивана Иванковића из Конатица и ђакона Николе Урошевића. Након богослужења на поклоњење вернима је изнета честица моштију преподобне мати Параскеве, која се у овом храму чува од 2004. године.
Дана 27. октобра 2018. године, када наша света Црква прославља спомен на преподобну мати Параскеву, у поподневним часовима, у храму Светих апостола Петра и Павла се већ традиционално дуги низ година врши Света Тајна Јелеосвећења.
Свету Тајну су вршили протојереј-ставрофор Мићо Ћирковић, протојереји Љубиша Ђураш и Слободан Раковић, протонамесници Александар Миловановић и Иван Теодосић, јереји Милош Митровић, Милош Мијатовић и Немања Искић и ђакон Александар Бабић.
Храм Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради окупио је више стотина верника на дан своје славе, у суботу, 27. октобра 2018. године. Литургијским сабрањем началствовао је протојереј – ставрофор др Зоран Крстић, а саслуживали су: протојереј – ставрофор Радомир Ракић, протојереј – ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј Јадран Димовић, протонамесник Александар Јовановић, као и ђакони Александар Ђорђевић и Урош Костић.
Ове године је четврти пут у Лапову организована, са благословом Епископа шумадијског Господина Јована, манифестација “Дани свете Петке”. Ова манифестација организована је поводом храмовне славе свете Параскеве и већ годинама изазива пажњу и интересовање верујућег народа Лапова.
На дан када обележавамо спомен на ову велику светитељку служена је света Литургија, а служили су је протојереји - ставрофори Србољуб Марковић и Миленко Стикић, протојереј Ненад Савић и протонамесници Миломир Васиљевић и Горан Живковић уз саслужење ђакона Марка Арсенића. Беседу о животу и значају ове светитељке одржао је протојереј Ненад Савић који је нагласио да њен култ који се протеже широм православног света потиче од њеног изузетно чистог аскетског живота и подвига, као и велике молитвености. Отац Ненад је даље беседио о путешествију њених моштију као и чудима која су се дешавала над истима.
Уз присуство мноштва верног народа, гостију и свештенства прослављена је храмовна слава, Преподобна мати Параскева – света Петка.
Света Петка, светитељка српског порекла, веома је поштована у нашем народу, сматра се заштитницом и заступницом жена и децe, али и свих оних који јој се молитвом обраћају и траже заштиту и помоћ.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј освештао је 27. октобра 2018. године, на празник Преподобне мати Параскеве - Свете Петке, нови храм посвећен првом Архиепископу српском Светом Сави у Габорону, главном граду афричке државе Боцване.
На првој светој Литургији у новоосвећеном храму Његовој Светости салуживали су Високопреосвећени Митрополит Габорона и Боцване г. Генадије из Александријске Патријаршије и чланови посланства Српске Православне Цркве: Преосвећени Епископ шумадијски г. Јован, протојереј-ставрофор Драги Вешковац, јеромонах др Амвросије Весић и ипођакон Владимир Јелић, као и други свештенослужитељи, у присуству амбасадора Србије у Јужноафричкој Републици г. Божина Николића и амбасадора Руске Федерације у Боцвани г. Виктора Сибилова, конзула Амбасаде Србије у Преторији г. Саше Марта и великог броја Срба који живе и раде у том делу Африке. Ктитори цркве Светог Саве у Габорону су г. Миливоје Николић и његова супруга Линет, који су и поклонили земљиште за изградњу цркве.
У уторак, 25. октобра 2018. године, на дан ослобођења Јагодине у Првом светском рату, јагодински свештеници служили су у центру града парастос жртвама Великог рата из Јагодине и Поморавља код Споменика палим ратницима од 1912-1918.
Споменик је, иначе, рад Фране Менегела Динчића, откривен и освећен 7. децембра 1930. године. Окренут је северо-западу, а на северној страни уклесан је позлаћени натпис: Јагодина својим палим борцима за ослобођење и уједињење 1912-1918.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј посетио је 24. октобра 2018. године храм Светог апостола Томе, Сaнихил и Црквено-школску општину Светог Саве у Јоханесбургу.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј посетиће од 23. октобра до 4. новембра 2018. године Јужноафричку Републику и Боцвану. Његова Светост Патријарх oсвештаће 27. октобра 2018. године храм Светог Саве Српског у Габорону, Боцвана, док ће 28. октобра у Кејптауну, Јужноафричка Република, увеличати прославу грчког националног празника и служити свету Литургију са локалним архијерејима. Патријарх српски г. Иринеј началствоваће 4. новембра прославом 40-годишњице храма Светог Томе у Јоханесбургу. У пратњи Његове Светости биће Епископ шумадијски г. Јован, протојереј-ставрофор Драги Вешковац, јеромонах др Амвросије Весић и ипођакон Владимир Јелић.
У уторак, 23. 10. 2018. године навршило се 42 године од упокојења првог епископа шумадијске епархије. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету архијерејску Литургију и парастос у Саборној цркви у Крагујевцу уз саслужење више свештеника и ђакона.
Након парастоса Владика Јован је у беседи указао на велики значај и допринос личности епископа Валеријана у историји Епархије шумадијске и СПЦ, а такође је говорио и о служби епископа у Православној Цркви и о тешкоћама које је прате.
У понедељак, 22. октобра 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у крагујевачком насељу Грошница. Владики Јовану саслуживали су свештеници архијерејских намесништава крагујевачког и лепеничког: протојереји-ставрофори Саво Арсенијевић и Зоран Митровић, протојереј Владимир Ћировић, протонамесници Душан Илић и Срђан Тешић, те јереј Ненад Милојевић.
Пре скоро осам деценија Крагујевац и околина су били поприште једног од најкрвавијих злочина у II светском рату. Фашистички војници у знак одмазде у неколико дана стрељали су више хиљада недужних цивила међу којима и један број деце.
Повод за стрељање били су немачки губици у борби са партизанским јединицама 16. октобра на путу Крагујевац - Горњи Милановац. У тој борби Немци су имали 10 мртвих и 26 рањених војника. Приликом стрељања доследно је примењена драконска одредба из наредбе генерала Франца Бемеа од 10. октобра, у којој се прописује стрељање 100 Срба за једног убијеног и 50 за једног рањеног немачког војника или фолксдојчера. Акција одмазде изведена је 19. октобра у околним селима Маршићу, Илићеву и Грошници, a 20. и 21. октобра у Крагујевцу - три крвава дана Крагујевца.
Дана 21. октобра 2018. године, када света Црква прославља преподобну Пелагију и преподобну Таису, када се сећа светих Отаца Седмог Васељенског Сабора и жртве Новомученика Крагујевачких у цркви Светог великомученика Георгија у насељу Шумарице, верни народ се сада већ традиционално сакупио у огромном броју да прослави свога Творца и измоли од Њега телесно и духовно здравље кроз Свету Тајну Јелеосвећења. Сећајући се речи апостола, црквене старешине су се сакупиле и читајући молитве помазивале уљем у име Господње. Кроз поредак Свете Тајне опоменули смо се укрепљујућих речи Јеванђеља, те вечне Истине којом сваки честити хришћанин тежи да живи!
Дана 21. октобра 2018. год. у парохијском дому храма Успења Пресвете Богородице у Младеновцу, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског господина Јована, организована је Духовна трибина на којој је глумац Небојша Дугалић говорио на тему односа савремене културе и хришћанства. У двочасовном разговору, уживало је велико мноштво слушалаца.
У недељу, 21. октобра 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован благоизволео је осветити крстове у ктиторском храму Светог Великомученика Димитрија у Бајчетини. Чину освећења присуствовали су чланови ктиторске породице Николић којима је Преосвећени Владика Јован упутио топле речи благодарности и пожелео им добро здравље. Епсикоп је у свом кратком обраћању присутнима истакао да је за нас хришћане крст знак препознавања и да смо позвани да носимо своје крстове како би и они носили нас.
Мирна и званична посетa Његовог Блаженства патријарха Јована X од 11. до 19. октобра 2018. године
Београд, 19. октобар 2018. - Ова историјска посета, прва откако је православни антиохијски патријарх Теодосије VI посетио Београд, остварена је у контексту тешких и болних околности са којима се суочава Православна Антиохијска Црква у Сирији, Либану и на Блиском Истоку, а и с обзиром на кризу с којом се суочава Православна Црква данас, када се убрзано дешавају ствари на начин који узнемирава и који би могао проузроковати трајне штетне последице по свезе општења, мира и јединства између браће.