Чланци поређани по датуму: субота, 28 август 2021

ПРОПОВЕД ЕПИСКОПА ШУМАДИЈСКОГ ЈОВАНА НА СВЕТОЈ ЛИТУРГИЈИ ПОВОДОМ СЛАВЕ САБОРНОГ ХРАМА У КРАГУЈЕВЦУУ име Оца и Сина и Светога Духа, помаже вам Бог, браћо и сестре!

Данас смо се сабрали у овом светом дому Мајке Божије да започнемо прослављање њеног празника Успења, коме је овај свети и саборни храм посвећен.

Пресвета Богородица, родивши Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа, испунила је све заповести Божије на земљи. Она је тако и нама дала пример да се и ми, у смирењу, можемо потрудити да испунимо заповести Божије. Такође, она се моли и брине за сваког човека који се обраћа њеном Сину и Богу нашем, али и њој самој, као што мајка брине за дете.

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ – СЛАВА САБОРНОГ ХРАМА У КРАГУЈЕВЦУ И ОТВАРАЊЕ ДВАНАЕСТИХ ВЕЛИКОГОСПОЈИНСКИХ СВЕЧАНОСТИ

У навечерје празника, 27. августа, свечано празнично бденије служио је Његово Преосвештенство г. Јован, Епископ шумадијски, уз саслужење братства Саборног храма, чиме је отпочело прослављање празника Успења Пресвете Богородице и славе катедралног крагујевачког храма.

У јутарњим часовима, 28. августа 2021. године, звона Светоуспењског храма су огласила сабрање верног народа око Епископа Јована, који је началствовао Светом Литургијом.

ЛИТУРГИЈА И ДУХОВНА АКАДЕМИЈА У МАНАСТИРУ ПИНОСАВАУ суботу 28. августа 2021. године, као и сваке године, литургијски је у препуном манастирском храму светог Архангела Гаврила прослављен празник и сеоска слава Успенија Пресвете Богоридице.

Евхаристијском сабрању началствовао је Архијерејски намесник јасенички протојереј-ставрофор Велибор Ранђић уз саслужење настојатеља Манастира Пиносава архимандрита Петра (Драгојловића) и другог пароха кусадачког протонамесника Далибора Новаковића.

Драги ђаци и студенти, по устаљеној пракси наше Свете Цркве и ове године служиће се молебан са призивом Светога Духа за почетак школске године у свим храмовима града Крагујевца. Сходно томе желимо да вас обавестимо о распореду служења молебна у нашим храмовима који су нам доставиле Црквене општине.

ПРИЗИВ ДУХА СВЕТОГ ЗА ПОЧЕТАК ШИКОЛСКЕ ГОДИНЕ

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН ПРЕСЕКАО СЛАВСКИ КОЛАЧ У ВЛАКЧИНа дан Успења Пресвете Богородице, 28. августа 2021. године, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Господин Јован посетио је Храм Успења Пресвете Богородице у Влакчи и том приликом пресекао славски колач. У беседи коју је изговорио одмах након сечења колача, владика Јован је истакао важност поштовања Пресвете Богородице као Свемајке свих оних који верују у Њенога Сина, Господа нашег Исуса Христа.

ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА У МЛАДЕНОВЦУУ суботу 28. августа 2021. године, парохијани младеновачког храма Успења Пресвете Богородице, молитвено су, као и у претходних 111 година, прославили храмовну славу.

Ни лоши временски услови нису спречили више хиљада Младеновчана да овог дана дођу у своју Цркву.

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ- СЛАВА ЦРКВЕ У САРАНОВУ“Сачувала си девичанство иако си родила;
и ниси оставила свет мада си умрла, Богородице;
Преместила си се у живот, јер си мати живота,
и молитвама својим избављаш од смрти душе наше!”
Тропар на Успење Пресвете Богородице

ImageКако су протекле последње године живота Пресвете Богородице

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ Фреска на западном зиду наоса цркве Свете Тројице у манастиру Сопоћанима, настала 1271-1274. године.

После Вазнесења Господњег о Мајци Божјој се старао апостол Јован Богослов, а у његовом одсуству Пресвета је живела у кући његових родитеља, у близини горе Елеонске. За све Апостоле и верујуће, Она је била прва утеха и поука. Беседеци с њима, Мајка Божја је говорила о чудесним догађајима Благовести, бесеменог зачећа Христа Спаситеља и рођења Христовог, Његовог детињства, младости и уопште земаљског живота.