Чланци поређани по датуму: субота, 23 октобар 2021

ПРОПОВЕД ЕПИСКОПА ЈОВАНА НА ЛИТУРГИЈИ СЛУЖЕНОЈ ПОВОДОМ ЧЕТРДЕСЕТ ПЕТ ГОДИНА ОД ПРЕДСТАВЉЕЊА ЕПИСКОПА ВАЛЕРИЈАНА (СТЕФАНОВИЋА)„У име Оца и Сина и Светога Духа, помаже вам Бог, браћо и сестре!

Данашње Јеванђеље говори нам како је Господ дошао у град Капернаум и ушао у синагогу, где је почео да се моли. То је по ондашњем закону било забрањено чинити суботом. Тај закон није дозвољавао да се суботом било какво добро дело чини. Господ, као и увек, тако и овога пута говори: „Није субота човека ради, него човек суботе ради“ (Марко 2, 27). Рекао је да суботом, али и сваког тренутка, ваља добро чинити.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА И ПАРАСТОС БЛАЖЕНОУПОКОЈЕНОМ ПРВОМ ЕПИСКОПУ ШУМАДИЈСКОМ ВАЛЕРИЈАНУ (СТЕФАНОВИЋУ)

Дана 23. октобра 2021. године, када се молитвено сећамо Светих мученика Евлампија и Евлампије, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Литургију у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Крагујевцу.

Епископу су саслуживали: протојереји ставрофори Зарије Божовић, Миладин Михаиловић, Живота Марковић, протојереј Срећко Зечевић, јереј Рашко Стјепановић, протођакон Небојша Јаковљевић, ђакон Стеван Илић, јерођакони Василије (Старовлах) и Јован (Прокин).

КРАТКА БИOГРАФИЈА ВЛАДИКЕ ВАЛЕРИЈАНАЕпископ Валеријан (у свету Василије Стефановић) родио се у Великој Лешници у Подрињу, у скромној трговачкој породици од оца Милорада и мајке Катарине 15/28. јуна 1908 године. Основну школу завршио је у свом родном месту, шест разреда гимназије у Шапцу 1925, Богословију Светог Саве у Сремским Карловцима 1931, а Богословски факултет у Београду 1935. године. Као студент теологије био је стипендиста Епископа банатског др Георгија (Летића). За време свога школовања био је одличан ученик и студент. За суплента Друге мушке гимназије у Београду постављен је 26. децембра 1936. године. Професорски испит положио је у фебруару 1939. године и у том својству остао је све до избора за епископа.