Чланци поређани по датуму: уторак, 12 октобар 2021

МОЛИТВЕНО САБРАЊЕ И МОНАШЕЊЕ У МАНАСТИРУ ВОЉАВЧАУ уторак, 12. октобра 2021. године, када наша Црква молитвено прославља Преподобног Киријака Отшелника, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у манастиру Вољавча.

Преосвећеном Епископу саслуживали су: архимадрит Петар (Драгојловић) игуман манастира Пиносава, протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, јеромонах Мардарије сабрат манастира Благовештење, протонамесник Никола Илић, протођакон Иван Гашић и чтец Владимир Марјановић, док су литургију својим појањем улепшали Србски православни појци.

Преподобни Киријак Отшелник

Преподобни Киријак рођен је у Коринту, од оца Јована, презвитера свете саборне цркве, и матере Евдоксије. Рођен је у последње године царовања Теодосија Млађег. Сродник преподобнога епископ Коринтски Петар произведе га у раној младости за чтеца саборне цркве у Коринту. Киријак свесрдно читаше од јутра до мрака и од мрака до јутра божанствене књиге Светога Писма, дивећи се како Бог од самог почетка света све премудро уреди за спасење људско, како у сваком нараштају удостоји велике части и дивно прослави оне који Му угодише. Јер Он Авеља прослави због жртве; Еноха пренесе у рај зато што Му угоди; Он сачува од потопа Ноја, ту искру рода људског, због његове праведности; Аврама учини оцем многих народа због вере његове; показа да Му је пријатно Мелхиседеково побожно свештенство; узвелича Јосифа због његовог целомудрија; у лицу Јова даде целоме свету пример трпљења; Мојсија начини законодавцем; Исусу Навину даде силу да заустави сунце и месец; јави у Давиду пророка, цара и праоца Христа Спаситеља; пламен Вавилонске пећи претвори у росу за Младиће.