Чланци поређани по датуму: субота, 09 јануар 2021

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН: “ОНАЈ КОЈИ ИМА ВЕРЕ У БОГА ОН ИМА СВЕ, ПОСЕБНО АКО ЖИВИ ПО ТОЈ ВЕРИ”Ево видим небеса отворена и Сина Човечјега гдје стоји с десне стране Бога” (Дап 7,56)

Трећег дана Рођења Господњег, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски и Администратор београдско-карловачки, Господин Јован, служио је свету архијерејску литургију у храму Светога Саве у Крагујевачком насељу Аеродром.

Преосвећеном су саслуживали: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Милан Борота, протонамесник Бранислав Матић, јерођакон Василије (Старовлах), јерођакон Јован (Прокин), и ђакон Александар Ђорђевић.

РАДИО ЗЛАТОУСТИ - ЕПАРХИЈА ШУМАДИЈСКАМир Божији, Христос се роди! У данашњем, другом делу Божићног интервјуа са Његовим Преосвештенством Епископом Шумадијским Господином Јованом чућете како владика Јован оцењује околности у којима нови патријарх долази на чело Српске Православне Цркве и зашто време у ком живимо назива временом у ком нам се месо одваја од костију.

СВЕТИ ПРВОМУЧЕНИК И АРХИЂАКОН СТЕФАНПравославна Црква, другог дана по Божићу, молитвено се сећа Светог првомученика - архиђакона Стефана. Стефан је био Јеврејин, и то припадник оног дела јеврејског народа који су живели у грчким областима и говорили грчким језиком. Био је у сродству са апостолом Павлом, који у време Стефановог мучеништва још увек није спознао истину Христовог учења.

Страдање светог Стефана збило се годину дана после силаска Духа Светога на апостоле, односно исте године када се Господ Исус Христос вазнео на небo. Свети Стефан је први хришћанин који је страдао за Господа и зато се назива Првомучеником. Његово мучеништво потресно је описано је на страницама Светог Писма Новог Завета.

Свети Стефан се назива Архиђаконом, јер је био први од седам ђакона које су свети апостоли поставили на службу око помагања сиротињи у Јерусалиму.