Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У уторак, 15/2. јануара 2019. године, када наша света Црква у периоду претпразништва Богојављења прославља и празнује преподобног Серафима Саровског и светог Силвестра, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Сушици. Епископу су саслуживали протојереј Небојша Ракић, протојереј Славиша Илић, из Епархије врањске, ђакон Урош Костић, а чтецирао је г. Владан Степовић.

ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА У МАРШИЋУУ понедељак, 14/1. јануара 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Великог у Маршићу поводом прославе храмовне славе.

ХОР “УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ” ГОСТОВАО У БЕОГРАДУУ оквиру манифестације “Божићно сеоце”, хор крагујевачког Саборног храма Успења Пресвете Богородице, уз благослов нашег Епископа Господина Јована, одржао је концерт у петак, 11. јануара 2019. године, на платоу испред Храма Светог Саве у Београду. “Божићно сеоце код Храма” је програм који је осмишљен прошле године, са намером да постане традиционалан и траје током месеца јануара.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЛАЗАРЕВЦУУ петак, 11. јануара 2019. године, када наша света Црква прославља Светих 14000 младенаца Витлејемских, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Лазаревцу. Епископу су саслуживали архијерејски намесници Епархије шумадијске, свештенство и ђакони наше епархије. Повод за ово литургијско сабрање била је редовна седница архијерејских намесника Епархије шумадијске и шумадијског Првојерарха.

СИН БОЖИЈИ СЕ РОДИО КАО ИСТИНИТИ ЧОВЕК, НЕ ПРЕСТАЈУЋИ ДА БУДЕ ИСТИНИТИ БОГУ четвртак 10. јануара 2019. године, Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету Литургију у Старој Милошевој Цркви у Крагујевцу уз саслуживање братства овога светога храма.

ЕПИСКОП ЈОВАН У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ: “МИ НЕ БИСМО ЗНАЛИ ШТА ЈЕ ЉУБАВ, ДА БОГ НИЈЕ СИШАО МЕЂУ ЉУДЕ”Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију, трећег дана Христовога Рођења, на Светог Архиђакона Стефана, у храму Светог Саве на Аеродрому. Већ низ година, наш храм испраћа светковање Божића светом архијерејском Литургијом и са Преосвећеним Владиком. Хладно Божићно јутро, није спречило верне да се окупе и заблагодаре Богу на Његовим неизмерним даровима нашем роду људском. Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор Милан Борота, протонамесник Немања Младеновић, протонамесник Бранислав Матић, протођакон Иван Гашић и ђакон Александар Ђорђевић.

САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ПРОСЛАВЉЕН У СТАНОВУУ уторак, другог дана Божића, када наша Црква слави Сабор Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Св. Пантелејмона у Станову. На Божићној Литургији Владики Јовану су саслуживали: протојереј-ставрофор Милован Антонијевић, протојереј Драган Брашанац, протојереј Сретко Петковић, протонамесник Александар Јовановић, протођакон Иван Гашић и ђакон Недељко Дикић.

БОЖИЋ У МАНАСТИРУ ВОЉАВЧАНа Бадње вече, скоро завејана Вољавча, упркос леду и вејавици, угостила је преко стотину верника. У препуном храму одслужено је Велико повечерје са петохлебницом, а затим су присутној деци подељени божићни пакетићи.

РОЂЕЊЕ БОГОМЛАДЕНЦА ХРИСТА СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНО У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУРођење Господа Исуса Христа је свеопшта, свечовечанска радост. У овом свету се дешава највеће чудо Божије милости. Бог постаје човек! Он, Господ Благи, Спаситељ Исус, постао човек, очистио Трпезу Божију у овом свету од греха од смрти, од наказности и ужаса ђавољег и основао Цркву своју. Његовом рођењу радују се и небо и земља, радују се на небу анђели Божији. Као оно пастири Витлејемски који у тамној Јудејској ноћи угледаше непознату светлост изнад пећине у којој склањаху своја стада и чуше пој небеских појаца, пој који људско ухо не чу, а који до њих допираше из правца пећине, занети и задивљени оним што видеше и чуше, рекоше један другоме: Хајдемо до Витлејема да видимо то што се догодило (Лк 2,15).

НЕДЕЉА СВЕТИХ ОТАЦА И БАДЊИ ДАН У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУПоследња недеља пред Рођење Христово посвећена је Светим оцима Старог завета, тј. Христовим прецима по телу. Ове године заједно са Светим Оцима прослављамо и Бадњи дан. Старозаветни оци добили су тај назив захваљујући физичком (телесном) очинству, јер су у питању Христови преци по телу, преко Јосифа и Марије, поменути у Његовом родослову код Матеја и код Луке. У старозаветне праведнике спадају: патријарси, цареви, пророци, првосвештеници, побожне жене и сви који су раније живели са вером долазећег Месију – Христа Спаситеља.

Страна 1 од 3