Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

“ПОКАЈАЊЕ ЈЕ РАДОВАЊЕ”, ПОРУЧИО ЕПИСКОП ЈОВАН У ХРАМУ СВЕТЕ ПЕТКЕУ петак, 30. новембра 2018. године, када наша Црква прославља светог Григорија Чудотворца, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради. Епископу су саслуживали протојереј Драган Брашанац и ђакон Урош Костић. За певницом су појали протојереј Драгослав Милован и протонамесник Мирољуб Миладиновић, а чтецирали су г. Владан Степовић и г. Ненад Брковић.

ЕПИСКОП ЈОВАН: “ПОСТ ЈЕ ВРЕМЕ КАДА ЧОВЕК ПРОНАЛАЗИ МЕРУ У СВЕМУ”Преосвећени Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Светог Јоаникија Девичког 28. новембра 2018. године у крагујевачком насељу Бресница уз саслужeње свештеника овог храма, протонамесника Саше Антонијевића и јереја Милоша Ђурића, као и протођакона Ивана Гашића.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, братство храма Светог великомученика Пантелејмона у Станову обавештава вернике да ће се у суботу 1. децембра 2018. године служити света тајна јелеосвећења са почетком у 15 часова.

Сутрадан, 2. децембра 2018. године, служиће се света Литургија са почетком у 9 часова на којој ће сви који су присуствовали светој тајни јелеосвећења приступити и светој тајни Причешћа.

Ако је неко међу вама болестан, нека призове презвитере црквене, и нека се они помоле Богу за њега, па ће молитва праведника исцијелити оне које траже од Бога исцјељење” (Јак 5, 14).

На свету тајну понети списак имена живих православних за здравље, који ће бити поменути на светој Литургији.

На здравље и спасење!

У СТАНОВУ ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ “(НЕ)ЗАВИСНИ ОД ИНТЕРНЕТА”У понедељак, 26. новембра 2018. године, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, а у организацији ЦО Станово, одржано је предавање у ОШ “Драгиша Михаиловић” на тему: “(Не)зависни од интернета”.

Предавачи су били: Марија Шевар Вукашиновић, Тамара Окмажић и Сања Живковић. Присуство Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована обрадовало је присутну децу и старије слушаоце. Међу присутним свештеницима били су: архијерејски намесник крагујевачки протојереј-ставрофор Рајко Стефановић, ђакон Урош Костић, братство храма Светог Пантелејмона. Протојереј Сретко Петковић представио је предаваче, а благословом Владике Јована предавање је почело.

ПУТЕВИМА КОЛУБАРСКЕ БИТКЕУ организацији планинарског удружења “Ћира” из Лајковца и еколошког покрета “Каструм Бродаре” из Ћелија у недељу, 25. новембрa 2018. године, у манастиру Светог великомученика Георгија у Ћелијама по пети пут за редом се одржава сабор “Путевима Колубарске битке”. Планинари из свих крајева земље и дијаспоре иду путем колубарских ратника по шумовитим пределима Врачег брда.

СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОСУТИ – СЛАВА КРАГУЈЕВАЧКЕ БОГОСЛОВИЈЕУ недељу, 25. новембра 2018. године, свечаним и празничним бденијем у школском храму отпочело је прослављање светог Јована Златоустог, патрона Богословије у Крагујевцу. Уз Његово Преосвештенство Епископа шумадијског Господина Јована, у молитвеном прослављању учествовали су професори и ученици, којима би личност светог Јована требало да буде узор, како по питању духовности, тако и по питању богословља, према којем је устројен и сам живот у Богословији. Величању школског патрона умногоме је допринео и професор црквеног појања Немања Старовлах, будући да је са грчког и црквенословенског превео службу светитељу.

ЕВХАРИСТИЈСКО САБРАЊЕ У САБОРНОМ ХРАМУ НА ДАН СВЕТОГ ЈОВАНА МИЛОСТИВОГУ недељни дан, у Васкршњи дан, у 26. недељу по Духовима, 25. новембра 2018. године, када Православна црква прославља светог Јована Милостивог, Патријарха александријског, који је у погледу хришћанског милосрђа превазишао све људе на свету, па је зато прозван “Милостиви”, и преподобног оца нашег Нила Синајског и преподобног оца нашег Нила Светогорца Мироточивог, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Крагујевцу, уз саслужење братства Саборног храма.

КОНЦЕРТ БАРАЈЕВСКИХ СРПСКИХ ПРАВОСЛАВНИХ ПОЈАЦА Почетком 2018. године, а са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, певачка група Српски православни појци је у барајевској средњој школи саставила посебну групу појаца која је 25. новембра 2018. године имала свој први самостални концерт.

КАНОНСКА ПОСЕТА ЕПИСКОПА ЈОВАНА ПРЕОБРАЖЕЊСКОМ ХРАМУ У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИУ суботу, 24. новембра 2018. године, када наша света православна Црква слави светог мученика Мину и светог краља Стефана Дечанског, Његово Преосвештенсто Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Преображења Господњег у Смедеревској Паланци. Епископу су саслуживали архијерејски намесник јасенички протојереј-ставрофор Велибор Ранђић, игуман Петар (Драгојловић), протојереј Драгиша Савић, протонамесници Драган Милутиновић, Слободан Сенић, Срђан Ковачевић, протођакон Иван Гашић и ђакон Владимир Степановић. Литургију је улепшало појање “Србских православних појаца” као и хора при Преображењском храму – “Свети Симеон Мироточиви”.

ОКРУГЛИ СТО НА ЕКОНОМСКОМ ФАКУЛТЕТУУ организацији Друштва економиста Крагујевца, удружења “Колевка је највеће пространство” и удружења “Опстанак”, у петак, 23. новембра 2018. године, у сали Економског факултета у Крагујевцу одржан је округли сто са темом Утицај демографских и миграционих токова на еконосмки развој Републике Србије. Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован својим уводним излагањем отворио је радни део овог заседања.

Страна 1 од 4