Чланци поређани по датуму: април 2019 - Епархија Шумадијска

ПРЕДСТАВЉАЊЕ КЊИГЕ “ВЕНЧАЧКИ КОЊАНИЦИ”, ДРУГОГ ДЕЛА ТРИЛОГИЈЕ “ПАВЛЕ БАКИЋ – ПОСЛЕДЊИ СРПСКИ ДЕСПОТ” ВОЈИСЛАВА ВЕСЕЛИНОВИЋАС благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, у црквеном дому Врбичке цркве представљена је друга књига из трилогије “Павле Бакић – последњи српски деспот” под називом “Венчачки коњаници” аутора Војислава Веселиновића. Васкршњим поздравом, почела је прича о настанку дела о последњем српском титуларном деспоту. Оба тома настала су надоградњом историјских чињеница, а о књизи се говорило из неколико углова.

ЊЕГОВО ПРЕОСВЕШТЕНСТВО У ВАСКРШЊИ УТОРАК У ХРАМУ СВЕТОГА САВЕ НА АЕРОДРОМУУ светли Васкршњи Уторак, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску литургију у храму Светога Саве на Аеродрому. Трећег дана, Свете Пасхе Господње, саслуживали су оци: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор Милан Борота, протојереј-ставрофор Живота Марковић, протонамесник Бранислав Матић, ђакон Урош Костић, и ђакон Александар Ђорђевић.

ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕ У ХРАМУ ПРЕПОДОБНОГ РОМАНА У РЕКОВЦУ“Радујте се, радујте се Христос Воскресе ...”

Другог дана празника над празницима у храму Преподобног Романа у Рековцу деца из Рековца и Велике Крушевице су се заједно са својим родитељима окупила да прославе Васкрсење Христово. Ово заједничко дело благодарења братства храма, протојереја Драгослава Петровића и јереја Бориса Милосављевића и верног народа , и узимање учешћа у заједничкој чаши било је испуњено радошћу.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У СТАНОВУДругог дана Васкрса, на светли понедељак, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Пантелејмона у Станову. Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор Милан Борота, протојереј-ставрофор Синиша Марковић, протонамесник Александар Јовановић, јереј Гојко Марковић, ђакон Урош Костић и ђакон Недељко Дикић. За певницом је певао мешовити хор Саборне цркве под управом протојереја Драгослава Милована.

ПОСЕТА ЕПИСКОПА ШУМАДИЈСКОГ ГОСПОДНА ЈОВАНА УДРУЖЕЊУ ЗА ПОМОЋ ДЕЦИ И МЛАДИМА СА СМЕТЊАМА У РАЗВОЈУ “СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ” У МАРШИЋУДана 29. априла 2019. године на Светли понедељак, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован посетио је удружење за помоћ деци и младима са сметњама у развоју “Свети Василије Велики” у Маршићу. Циљ посете Његовог Преосвештенства била је прослава Празника над празницима са децом и младима који су корисници услуга удружења, као и са њиховим породицама.

ПАСХАЛНО ВЕЧЕРЊЕ У ЈАГОДИНИНа празник Христовог Васкрсења, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Пасхално вечерње у јагодинској цркви Св. апостола Петра и Павла. Том приликом, архијереју су саслуживали: протојереј-ставрофор у пензији, Радосав Станковић, помоћник архијерејског намесника беличког протојереј Александар Гајић, протонамесник Срђан Кандић, протонамесник Дејан Ђорђевић, јереј Бобан Сеновић, јереј Милан Ђорђевић, јереј Немања Стефановић, јереј Милош Ћирић као и протођакони Иван Гашић и Нинослав Дирак.

ПРОСЛАВА ВАСКРСЕЊА ГОСПОДЊЕГ У МЛАДЕНОВЦУНајрадоснији хришћански празник је ове године прослављен веома свечано у младеновачком храму Успења Пресвете Богородице. Младеновачка Црква је од Великог петка била стално отворена, а организована су 24-орочасовна дежурства за време којих су младеновачки верници непрестано читали Псалтир. Посебно је вредно истаћи да је на сам Васкрс Причешћу приступило преко 1000 верника ове вароши.

ВАСКРСЕЊЕ ХРИСТОВО У ПРВОПРЕСТОЛНОМ ГРАДУ КРАГУЈЕВЦУВаскрсење Христово је Празник над празницима зато што најдубље одређује живот Цркве. И не само овај дан, већ свака недеља у години као Дан васкрсења, сабира верне у Цркви, у спасавајућу заједницу Трпезе Господње.

У Саборном храму у Крагујевцу у поноћ, уз појање васкршње стихире: “Воскресеније Твоје Христе Спасе...” уз упаљене свеће, отпочело је свечано Васкршње јутрење са литијом. По повратку у храм, настављено је Васкршње јутрење, радосним песмопојем васкршњег канона: “Васкрсења је дан, просветимо се људи...”.

ВАСКРШЊА РАДОСТ У ШУМАРИЦАМАНа дан Васкрсења Господа и Спаса нашега Исуса Христа, верни народ Богом чуване парохије шумаричке у поподневним часовимa скупио се под сводове свог храма да молитвено прослави Васкрсење Господње. Претходни дан иако опет у великом броју, литургијски прослављајући страдање Господње и силазак у Ад, све је протекло у тишини и потребном миру, а данас већ у огромној радости и духовном весељу, јављајући на делу вековну Истину и срж Православне вере о Васкрсењу Господњем, о победи Живота над смрћу, о несравњивој љубави Бога према палом човеку.

Страна 1 од 12