Чланци поређани по датуму: петак, 22 мај 2009 - Епархија Шумадијска

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве, у својој седници од 21. маја 2009. године, на предлог Епископског Савета Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, а поводом арондације постојећих Епархија у Северној и Јужној Америци, донео је одлуку којом се потврђује Устав Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, и на следећи начин арондирају Епархије наше Цркве на том простору:

ImageУ Православној цркви одувек је суштина монашког живота била опредељење за Бога и заједница са њим, насупрот опредељењу за свет. Монашки живот се схвата као вид борбе за чистоту личности, а против зла у човеку које је присутно кроз страсти. Страсти не могу да се избегну ни спрече, али могу да се савладају и умртве кроз борбу против њих. Монаштво је по свој замисли подражавање Христовом начину живота, јер Господ Христос на једном месту у јеванђељу каже: „Ако хоће ко да иде за Мном, нека се одрекне себе, и узме крст свој и за Мном иде. Јер ко хоће живот свој да сачува, изгубиће га; а ако ко изгуби живот свој Мене ради, наћи ће га“ (Мт 16, 24-25).

СЛАВА СТАРЕ БАРАЈЕВСКЕ ЦРКВЕ
Овогодишња прослава празника Преноса моштију светог оца Николаја славе Старе барајевске цркве,почела је Св. Литургијом коју је служио архијерејски намесник бељанички протојереј-ставрофор Видо Милић, уз саслужење јереја Горана Ракића и Владимира Димића. Литургији је присуствовао верни народ Барајева и околине али и деца из ОШ „Кнез Сима Марковић“.

ПРЕНОС МОШТИЈУ СВ.ОЦА НИКОЛАЈА –ВЛАДИКА ЈОВАН СЛУЖИО У МАНАСТИРУ НИКОЉЕ На дан преноса моштију Св. оца Николаја 22. маја 2009. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Никољу Рудничком.