Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОРИЋАНИМАУ недељу, 30. септембра 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску Литургију у храму Силаска Светог Духа у крагујевачком насељу Корићани. Уз знатан број верника корићанске парохије који су учествовали у Литургији, епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Саво Арсенијевић, протојереји Срећко Зечевић и Дејан Лукић, протонамесник Бранислав Матић и протођакон Иван Гашић.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МЕСТУ ВЕНЧАНИ КОД АРАНЂЕЛОВЦАУ селу Венчани код Аранђеловца, Његово Преосвештенство Епископа шумадијског Господина Јована су у порти храма Светог великомученика Георгија дочекали ђаци Основне школе „Воја Герасимовић“, са својим вероучитењем, свештенство и верни народ. Данас, у суботу по Крстовдану Његово Преосвештенство је у овом храму служио свету Литургију уз саслуживање архијерејског намесника орашачког, протојереја-ставрофора Миће Ћирковића, архијерејског намесника опленачког, протојереја-ставрофора Миладина Михаиловића, протојереја Љубише Ђураша и Милована Ранковића, протонамесника Радивоја Марића и Ивана Теодосића, протођакона Ивана Гашића и ђакона Александра Бабића. Духовно сабрање су својим појањем улепшали чланови певачког друштва „Србски Православни појци“ из Београда и хор „Света Анастасија Српска“ из Аранђеловца.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У МАНАСТИРЕ ЕПАРХИЈЕ БРАНИЧЕВСКЕБлагословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, Црквена општина ковачевачка и црквена општина јагњилска организовале су у суботу 29. септембра 2018. године поклоничко путовање у манастире Нимник, Тумане и Заову. Рано ујутру, након прочитане молитве за путнике, група од 130 ходочасника кренула је да се поклони светињама Епархије браничевске.

Возећи се од Пожаревца према Великом Градишту, испред нас издизале су се Хомољске планине, а са леве стране у недоглед простирао се Банат и Дунав као његова јужна граница. Стигавши у село Курјаче, у храстовој шуми, на изласку из села налази се манастир Нимник.

ОСВЕЋЕЊЕ ЦРКВЕНОГ ЗВОНА У БАРОШЕВЦУУ суботу по Крстовдану, 29. септембра 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, у поподневним часовима посетио је храм Покрова Пресвете Богородице у месту Барошевац, надомак Лазаревца.

ВЛАДИКА ЈОВАН: “ОВАЈ СВЕТ НЕЋЕ ХРИСТА, НЕЋЕ ЦРКВУ ХРИСТОВУ, ВЕЋ ХОЋЕ СВОЈУ ЦРКВУ”Дан након Крстовдана, 28. септембра 2018. године, када наша Црква прославља светог великомученика Никиту и светог Јосифа Темишварског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Свете Петке у Виноградима. Епископу су саслуживали протојереј Драган Брашанац и ђакон Урош Костић.

У времену када се Истина прогони и када се лаж промовише за истину, Свето Јеванђеље сија својом неугасивом светлошћу и благовести да је Христос једина и вечита Истина. Владика Јован, управо о тој Истини беседећи, поучио је вернике нагласивши да су многа врата отворена, али да само једна уводе у Царство Небеско.

ЦРКВЕНИ ХОР “ОПЛЕНАЦ” НА ФЕСТИВАЛУ ХОРОВА У РАКОВИЦИУ оквиру манифестације “Путеви духовности”, коју организује Центар за културу и образовање Раковица, одржан је и фестивал хорова под називом “Сазвучја”, а за који је Црквени хор “Опленац” из Тополе добио позив од организатора још у мају месецу ове године.

Ова културна манифестација одржава се више година уназад,а уредник музичког програма господин Златко Караферић и његови сарадници осмислили су дан посвећен духовној музици и Светом Владики Николају Велимировићу, који је и сам написао мноштво духовних песама и сабрао у својој књизи “Духовна лира”.

КРСТОВДАН У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУНа Крстовдан, 27. септембра 2018. године, у Саборном храму у Крагујевцу, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету архијерејску Литургију заједно са свештенством и парохијанима Саборне цркве.

НАЈАВЉЕН ПРОГРАМ ПРОСЛАВЕ ДВА ВЕКА СТАРЕ ЦРКВЕУ уторак, 2. октобра, у порти Старе Светотројичне цркве у Крагујевцу одржаће се централна манифестација којом обележавамо два века ове задужбине кнеза Милоша. Саборно ћемо се окупити око нашег патријарха Његове Светости Г. Иринеја, као и многих архијереја, укључујући и надлежног Епископа шумадијског Г. Јована. Тим поводом је данас (25. септембра) у згради Старе скупштине, која се и сама налази у порти Старе цркве, одржана Конференција за медије, на којем је јавности представљен програм централне манифестације, уз истицање значаја и улоге ове богомоље.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ПОЛАЗНИКА ВЕРОНАУКЕ АРХИЈЕРЕЈСКОГ НАМЕСНИШТВА БЕЉАНИЧКОГУ уторак, 25. септембра 2018. године, у сарадњи свештеника и вероучитеља архијерејског намесништва бељаничког, а са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, организовано је ходочашће за све ученике петих разреда, полазникa верске наставе у нашем намесништву. У преподневним часовима деца су са свештеницима, наставницима и вероучитењима обишла храм Вазнесења Господњег у Убу, а у поподневним часовима манастире Каону, Лелић и Јовање и храм Васкрсења Христовог у Ваљеву.

Страна 1 од 6