Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

КОЈИ НАПОЈИ ЧАШОМ ДРУГОГА У ИМЕ МОЈЕ, НЕЋЕ МУ ПЛАТА ПРОПАСТИ1. јануара 2018. године, на светог мученика Бонифација, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светога Саве на Аеродрому. Црквена заједница аеродромска имала је част да почетак грађанске нове године започне благословом Његовог Преосвештенства. Епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Милан Борота, протојереј-ставрофор Рајко Стефановић, јереј Александар Мирковић, и ђакон Александар Ђорђевић.

ПРОСЛАВА НЕДЕЉЕ СВЕТИХ ОТАЦА У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУПоследња недеља пред Рођење Христово када, бројимо часе до новог сабрања нашег пред пећином Витлејемском, том скромном појатом пастирском, да се сусретнемо са чудесним житељима тог убогог станишта: Јосифом, старцем праведним, Маријом Дјевом, најсветијом породиљом у свим световима, са Христом чедом Божијим, посвећена је Светим оцима Старог завета, тј. Христовим прецима по телу. Старозаветни оци добили су тај назив захваљујући физичком (телесном) очинству, јер су у питању Христови преци по телу, преко Јосифа и Марије. Тај родослов Исусов показује сродство Исусово са нама, са родом људским, са људским животом, људском историјом, људским породицама. Бог својим рођењем од Богородице се ородио са нама.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У РАЉИУ суботу, 30. децембра 2017. године, када наша Света Црква молитвено прославља Светог пророка Данила, Светог преподобномученика ђакона Авакума и игумана Пајсија, Његово Пресвештенство Епископ шумадијски Г. Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Сретења Господњег, у Раљи. Епископу су саслуживали: архијерејски намесник космајски протојереј-ставрофор Љубиша Смиљковић, протојереј-ставрофор Драгољуб Ракић - умировљени парох младеновачки, протојереј-ставрофор Радомир Поповић- професор на Православном Богословском факултету у Београду, протојереј-ставрофор Милован Блажић – умировљени парох Рипањски, протођакон Иван Гашић, ђакон Милош Павић и ђакон Филип Јовановић.

СЛАВА ХОРА СВЕТИ ЂАКОН АВАКУМ ПРИ ХРАМУ СВ. ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА У КРАГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ ШУМАРИЦЕУ петак, 29. децембра 2017. године, у навечерје празника Св. ђакона Авакума и игумана Пајсија, у крагујевачком насељу Шумарице при храму Св. великомученика Георгија служено је празнично вечерње у част ових дивних светитеља из рода нашега.

Овим је отпочело велико славље у нашем храму, јер је хор при овом храму благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Г. Јована добио име по Св. ђакону Авакуму.

На вечерњем богослужењу својим умилним гласовима одговарао је наш хор. Сутрадан 30. децембра 2017. године на недељу дана пред Рођење Господа и Спаса нашега Исуса Христа, литургијско сабрање је предводио протонамесник Срђан П. Тешић, а на литургијске прозбе одговарао је наш хор.

ЗАИСТА ВАМ КАЖЕМ, АКО СЕ НЕ ОБРАТИТЕ И НЕ БУДЕТЕ КАО ДЕЦА, НЕЋЕТЕ УЋИ У ЦАРСТВО НЕБЕСКОУ петак, 29. децембра 2017. године, Његово Преосвештенство, Епископ шумадијски Господин Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради. Епископу су саслуживали протојереј Драган Брашанац и ђакони Александар Ђорђевић и Милутин Гашевић.

РАДИОНИЦА УЧЕНИКА ВЕРОНАУКЕ И СТАНОВНИКА ГЕРОНТОЛОШКОГ ЦЕНТРА У ЈАГОДИНИПолазници Веронауке из ЕТШ „Славка Ђурђевић“ из Јагодине су и ове године поводом наступајућих Божићних празника своју љубав према ближњима пројавили кроз креативну радионицу коју су реализовали у просторијама Геронтолошког центра заједно са корисницима поменуте установе.

БОГ НАГРАЂУЈЕ ОНЕ КОЈИ ТРАГАЈУ ЗА ЊИМУ четвртак, 28. децембра 2017. године, Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Старој Милошевој Цркви у Крагујевцу. Литургији су присуствовали ученици Прве техничке школе из Крагујевца са својим вероучитељем Стефаном Радисављевићем.

СВЕТА АРХИJЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ПРЕРАДОВЦУУ среду, 27. децембра 2017. године, када наша света Црква молитвено прославља Свете мученике Тирса, Левкија, Филмона, Аполонија и друге, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је Свету Архиjерејску Литургију у храму Преподобног Симона монаха у манастиру Прерадовцу, село Опарић. Епископу су саслуживали протојереј Драгослав Цветковић,  јереј Бојан Стојадиновић и протођакон Иван Гашић.

СВЕТА АРХИJЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У КРАГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ СУШИЦАУ уторак 26. децембра 2017. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је Свету Архиjерејску Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у крагујевачком насељу Сушица. Епископу су саслуживали свештеници: протонамесници Небојша Ракић, Александар Јовановић, јереј Александар Сенић и ђакон Милутин Гашевић.

ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ КРАЉА ИЗ КАЛЕНИЋА У СТУДЕНИЦУ – „ПОЧЕТАК ПОВРАТКА СТАРЕ СЛАВЕ СРБСКЕ“Осам векова од крунисања Стефана Првовенчаног

Аутори који су са највише детаља писали о честом преношењу моштију Стефана Првовенчаног – Симона Монаха (Станоје Станојевић, Мошти Стевана Првовенчаног у Војводини, Гласник Историјског друштва у Новом Саду III /1930/; Љубомир Дурковић-Јакшић, Обнављање Студенице и пренос из Каленића моштију Светог краља Стефана Првовенчаног 1839, Осам векова Студенице, зборник радова, Београд 1986), своје расправе започињу констатацијом да готово ниједан српски средњовековни владалац није остављен у гробу где је првобитно сахрањен, већ су кивоте са њиховим телима испред непријатеља монаси склањали по разнима манастирима, преносећи их из једног у други. Првовенчани српски краљ, који је годину дана након смрти, према Доментијану, био „телом сав неповредив“, највише пута од свих владара је склањан испред непријатеља, све до окончања Првог светског рата.

Страна 1 од 5