Чланци поређани по датуму: недеља, 18 децембар 2011 - Епархија Шумадијска

СВЕТИ НИКОЛАСвети Никола је рођен у граду Патара у области Ликија у Малој Азији, на прибријежију Средоземног мора, од родитеља Теофана и Ноне, у време римског цара Валеријана. Још као дете Никола је показивао необичне душевне дарове. Када је одрастао и изучио школе, желио је да ступи у свештенички чин, те га његов стриц, архиепископ, произведе за свештеника града Мира.

Када Николи помреше родитељи, који су били врло богати, он поче од свог наследства помагати сиротињу, делећи милостињу и удавајући сироте девојке. По смрти његовог стрица, епископи и свештеници из Ликијске области, искупе се да изаберу новог архиепископа и договоре се да изаберу највреднијег и најтачнијег у извршавању дужности. Пошто су се уверили да је управо Никола такав, изаберу га за архиепископа мирликијског.

Као архиепископ Никола је поучавао народ у вери, не само у цркви, већ и по домовима, на улици и на сваком месту. Младић је саветовао, обилазио болесне, сужње откупљивао и пуштао на слободу, жалосне је тешио, а грешницима је показивао пут и начине да се поправе.

У ПОДВИГУ ПОСТА ДОЧЕКАЈМО ПРАЗНИКНа дан Светог Саве Освећеног 18./5. децембра, Детинце, у Храму Светог Саве на Аеродрому, Његово Преосвештенство Епископ Г. Јован уз саслужење братства Храма служио је Свету Архијерејску Литургију. Црква је била мала да прими верни народ који се окупио да прослави празник са својим Архијерејем. У складу са овим празником дечји хор при Храму Светог Саве учествовао је у богослужењу својим појањем.

АВА ЈУСТИН (ПОПОВИЋ)Трећу јесен за редом, братство цркве Рођења Пресвете Богородице у Баточини, у овој малој вароши, организовало је за вернике пројекцију филма верске садржине.

Након акатиста Пресветој Богородици, у парохијској сали је 16. децембра приказан филм “Ава Јустин” у режији ђакона Ненада Илића. У овоме је братство наишло на помоћ директорке ОШ “Свети Сава”, која је цркви за ову прилику (као и увек до сада) уступила школску технику.