Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН: “ЧОВЕК КОЈИ НЕ БЛАГОДАРИ НЕ УМЕ ДА СЕ МОЛИ”У понедељак четврти по Пасхи Господњој, 20. маја 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светога Саве на Аеродрому. Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор Милан Борота, јереј Александар Мирковић, ђакон Горан Анђелковић, и ђакон Александар Ђорђевић.

ОСВЕЋЕН ХРАМ У ШОПИЋУУ недељу, 19. маја 2019. године, када наша Црква прославља Праведног Јова и пренос моштију Светог Саве, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог архангела Гаврила у Шопићу, надомак Лазаревца. Повод за ово Сабрање било је освећење обновљеног храма, који је био оштећен у олујном невремену 2014. године.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у манастиру Жичи и Београду од 9. до 18. маја 2019. године

Саопштење Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о Косову и Метохији

Обележавајући осамстоту годишњицу аутокефалије наше помесне Цркве и са дубоком одговорношћу пред Богом, светим патријарсима, архиепископима и епископима који су се вековима са својим свештенством, монаштвом и верним народом држали Завета светога Кнеза Лазара и чували Косово и Метохију у духовном памћењу као нашу свету и заветну земљу, борећи се за очување наших светиња и слободу народа, Свети Архијерејски Сабор још једном понавља свој једногласан и недвосмислен став, изречен на прошлогодишњим заседањима у мају и новембру.

ЗАВРШНО ВЕЧЕ СВЕТОЂУРЂЕВСКИХ ДАНА 2019.У oквиру манифестације “Светођурђевски дани 2019.”, на завршној вечери, гост-предавач је био јеромонах Петар (Драгојловић), игуман манастира Пиносава у Епархији шумадијској који је говорио на тему “Црна Гора и питање аутокефалије” у Свечаној сали Градске куће у Сомбору.

ДАН ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА ДРЖАВНИ ПРАЗНИК У СРБИЈИ

Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о допунама Закона о државним и другим празницима у Републици Србији којим се предлаже да 24. мај буде нови празник - Дан Ћирила и Методија.

Овим празником обележаваће се Дан словенске писмености и културе, коју су утемељили словенски просветитељи Ћирило и Методије, оснивачи словенске књижевности и творци првог словенског писма – глагољице.

ПАТРИЈАРХ И АРХИЈЕРЕЈИ КОД ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКА АЛЕКСАНДРАЊегово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар Карађорђевић приредио је 15. маја 2019. године у Белом Двору свечану вечеру за архијереје Српске Православне Цркве, учеснике редовног заседања Светог Сабора.

ЛИДЕРИ СРПСКОГ НАРОДА У ПАТРИЈАРШИЈИСвети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве примио у згради Патријаршије председника Републике Србије г. Александра Вучића и председавајућег Председништва БиХ г. Милорада Додика.

“Председник Вучић се јуначки бори за Србију, Косово и Метохију и све што је везано за српско име”, рекао је патријарх Иринеј после седнице редовног годишњег заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, одржане 13. маја 2019. године. Патријарх је истакао да је то не само његов лични став, већ и став Сабора наше Цркве.

ВАСПИТНИ СТИЛОВИ РОДИТЕЉА ТЕМА ШЕСТОГ СУСРЕТА ПОРОДИЧНОГ САВЕТОВАЛИШТА ПРИ МЛАДЕНОВАЧКОЈ ЦРКВИУ понедељак, 13. маја 2019. год., у парохијском дому младеновачког Храма одржана је шеста радионица Породичног саветовалишта, коју је водио породични едукатор, студент логопедије и едукант псхиотерапије – трансакционе анализе господин Богдан Марковић. Вечерашњи сусрет био је посвећен важној теми у процесу васпитања – васпитним стиловима родитеља.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ЦРКВЕНЕ ОПШТИНЕ ПЕТЧАНСКЕ У ПЕТКИПоводом свете тајне јелеосвећења, а у сарадњи са Епархијском Поклоничком агенцијом “Ходочашће” црквена општина петчанска из Петке организовала је путовање до манастира Каленића на светог Василија Острошког.

Страна 1 од 5