Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

ИЗЛОЖБА ИКОНА У ЛАЗАРЕВЦУУ прву недељу Великог поста, Недељу православља, 17. марта 2019. године, у Центру за културу Лазаревац, ученици школе иконописа при лазаревачком храму, другом самосталном изложбом икона обележили су мали јубилеј, пет године постојања школе. Наиме, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, школа иконописа почела је са радом на празник Сретења Господњег, који је и узет као слава њених ученика.

ОДРЖАН САСТАНАК ПРВЕ ГРУПЕ ПОРОДИЧНОГ САВЕТОВАЛИШТА ПРИ МЛАДЕНОВАЧКОЈ ЦРКВИУ понедељак 18. марта 2019. год., са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, у парохијском дому храма Успења Пресвете Богородице одржан је први сусрет у оквиру новооснованог породичног саветовалишта. На иницијативу господина Богдана Марковића из Младеновца, а у сарадњи са Архијерејским намесником младеновачким протојерејем-ставрофором Жељком Ивковићем одлучено је да се интензивира добротворни рад са родитељима и породицама.

ПРВА НЕДЕЉА ПОСТА У ЛАЗАРЕВЦУПрве недеље Великог поста храм Светог великомученика Димитрија у Лазаревцу постаје претесан за све оне који ових дана, традиционално, долазе у цркву како би приступили светој тајни Причешћа.

Ове, 2019. године, на литургијама које су служене у нашем храму у току Чисте недеље, литургијама Пређеосвећених Дарова у среду и петак, Златоустовој литургији у суботу и Василијевој литургији у недељу, причестило се преко 2300 верника.

НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕНА У КРАГУЈЕВЦУ У недељу Православља, 17. марта 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски господин Јован служио је свету Литургију у Саборном храму у Крагујевцу.

ПРВА НЕДЕЉА ПОСТА У АРАНЂЕЛОВЦУПрве недеље поста се у храму Светих апостола Петра и Павла у Аранђеловцу окупио велики број верника који су се постом, молитвом и покајањем припремали за свету тајну Причешћа и сједињење са самим Господом Христом.

У току свете Литургије коју је служио архијерејски намесник орашачки, протојереј-ставрофор Мићо Ћирковић уз саслуживање протојереја Слободана Раковића, протонамесника Александра Миловановића, јереја Немање Искића и ђакона Александра Бабића, верници су били поучени о значају поста и Светог Причешћа и њиховом утицају на наше душе.

ЦИКЛУС РАЗГОВОРА О ВЕРИ ПОСЛЕ СВЕТЕ ЛИТУРГИЈЕ ПРИ ХРАМУ СВЕТОГА САВЕ НА АЕРОДРОМУУ току Великог поста, братство храма Светога Саве на Аеродрому у Крагујевцу, организује сваке недеље после свете Литургије разговоре свештеника и верника на разне теме које се тичу живота наше Цркве. Пост нас све додатно мотивише да дубље промислимо о нашем црквеном животу, смислу вере, проблемима са којима се суочавамо, тако да су ови сусрети један леп догађај да о истима разговарамо.

Такође, овим разговорима хоћемо да оснажимо личну комуникацију свештеника и наших драгих верника.

У недељу, 24. марта, гост наше литургијске заједнице биће др Сашка Стоименов и том приликом ће одржати предавање на тему

“Повратак Богу и традиционалним методама лечења”.

Предавање ће бити одржано после Свете Литургије, у 11 часова, на другом спрату богословије.

Добродошли!

братство храма Светога Саве на Аеродрому

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ВЕНЧАНИМА На дан када наша света Црква прославља празник Светог Теодора Тирона, у суботу 16. марта 2019. године, верни народ парохије венчанске окупио се у великом броју у свој лепи храм. Деца и одојчад, млади и стари, сви окупљени око чаше спасења, после узнесене молитве благодарности Богу, причестили су се Његовим телом и крвљу.

СВЕТA АРХИЈЕРЕЈСКA ЛИТУРГИЈA У EРДЕЧУ16/3. марта Православна Црква празнује Свете мученике Евтропија, Клеоника и Василису, као и Светог Теодора (Теодорова субота), а то је и прва субота Свете Четрдесетнице (Великог поста), Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован у крагујевачком насељу Ердеч.

Епископу Јовану су саслуживали архијерејски намесник лепенички и в.д. левачки протојереј-ставрофор Сава Арсенијевић, протоjeреј Слободан Бабић, јереј Милан Ристић из Епархије нишке и ђакон Урош Костић.

Братство храма Светога Саве на Аеродрому у Крагујевцу обавештава јавност у Крагујевцу и шире да је и ове године, по четврти пут, покренуло јеванђелску акцију “Гладан бејах и нахранисте ме”.

У току Великог поста скупљаћемо новчана средства за оброке који ће по Васкрсу бити подељени нашим потребитим ближњима. При нашој богословији постоји и ради црквена кухиња која има строго школску намену али исто тако и харитативну. Да бисмо оснажили њен рад потребна је наша помоћ и наравно љубав према јеванђелској “малој браћи”. Време Великог поста је посебно време у току године када кроз призму Распећа и Васкрсења процењујемо наш однос према другом.

Страна 1 од 3