Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

ДОЧЕК МОШТИЈУ СВЕТОГ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА ЖИЧКОГ И ОХРИДСКОГ У ЧАЧАКУ нетварној светлости Христовог Вазнесења у недељу 1. јуна (19. маја) верни народ града Чачка милошћу Божјом би удостојен да дочека мошти Светог Владике Николаја Србског. Несебичним трудом и залагањем старешине Вазнесењске Цркве у Чачку, протојереја Ивана Р. Пауновића и секретара ове Црквене Општине, јереј Марка М. Мирковића, уз подршку целокупног свештенства овога храма, а по благослову Епископа шумадијског и Администратора епархије Жичке, Господина Јована, замисао и жеља да се свете мошти Владике Николаја донесу у наш град и бораве у нашој Цркви неколико дана, постала је дивна реалност.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈУ У ХРАМУ СВ. ВЕЛИКОМУЧЕНИКА И ИСЦЕЛИТЕЉА ПАНТЕЛЕЈМОНА У СТАНОВУУ уторак, 27. маја 2014. године, када Света Црква слави Светог мученика Исидора, Св. преподобног Серапиона Синдонита, Св. блаженог Исидора Христа ради јуродивог и Св. мученика Максима, Његово Преосвештенство Епископ Шумадијски и администратор жички Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Великомученика и исцелитеља Пантелејмона у Станову.

Епископу су саслуживали протојереј Синиша Марковић, јереј Петар Бранковић и ђакон Недељко Дикић.

ХРИСТОС ЈЕ СВЕТЛОСТ У НАШИМ ЖИВОТИМАУ понедељак 26. маја, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију у храму светог Саве у крагујевачком насељу Аеродром. Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Милан Борота, јереј Александрар Мирковић, као и ђакони Горан Анђелковић (епархија западно-европска) и Милош Ђурић.

КИРИЛО-МЕТОДИЈЕВСКО ЕВХАРИСТИЈСКО САБРАЊЕ У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУПо повратку са завршеног заседања Светог архијерејског сабора у Београду, у суботу 24. маја, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму у Крагујевцу, уз саслужење братства Саборног храма и Архијерејског намесника крагујевачког протојереја – ставрофора Рајка Стефановића и ректора Богословије „Свети Јован Златоусти“ протојереја Зорана Крстића.

Благословом Његовог Преосвештенства, Епископа шумадијског Г. Јована, дана 25. маја 2014. године у сали црквено-парохијског дома при храму Светог архангела Гаврила у Аранђеловцу (Врбичка црква), одржана је духовна трибина као наставак низа духовних вечери које су при поменутом храму започете прошле године, а све поводом јубиларне Стопедесетогодишњице Врбичке цркве.

ПОМОЋ УГРОЖЕНИМА ОД ПОПЛАВЕЦрквена општина цветојевачко-јовановачка је са Благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, у периоду од 18. до 23. маја, а у кординацији са Архијерејским намесником лепеничким протојерејем-ставрофором Савом Арсенијевићем, организовала је прикупљање хуманитарне помоћи за угрожене од поплава.

Прикупљено је доста гардеробе, а највише је прикупљено срестава за личну хигијену, конзервиране хране и воде за пиће.

ИЗУЗЕТНО УСПЕШНО ОКОНЧАНА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА МЛАДЕНОВАЧКЕ ЦРКВЕУ суботу, 24. маја 2014. године, након недељу дана прикупљања и дистрибуирања помоћи, окончана је највећа хуманитарна акција у историји младеновачког Храма. У складу са потребама и стањем на терену младеновачки свештеници и верни народ су покренули свеобухватну акцију прикупљања одеће, обуће, дуготрајне и конзервиране хране, хране за бебе, душека, јоргана, ћебади, постељина, флаширане воде итд.

МЛАДИ СВЕТИ НИКОЛА СЛАВА ЦРКВЕ У ЕРДЕЧУ	Црква Божија у Ердечу прославља Пренос моштију Светога оца Николаја, те је тим поводом окупљена и ове године на Светој Литургији коју је служио протојереј – ставрофор Милан Борота уз саслужење четрнаест презвитера шумадијске епархије и протођакона Небојше Јаковљевића.

Као и сваке године храм је био препун народа који је дошао на литургију, а коју је својим појањем улепшавала група ученика веронауке из ОШ Доситеј Обрадовић. Апостол је читао ученик Милутин Бишевац. Вернима се обратио прота Милан Борота који је беседио о тајни и смислу људског живота у светлости житија Светог оца Николаја, који пред нас стоји као светило вере, образац и пример какви и ми треба да будемо.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у манастиру Студеници, Расу и Београду од 14. до 24. маја 2014. године.

ВЛАДИКА У ПОСЕТИ ПОСТРАДАЛИМА ОД ПОПЛАВАУ уторак, 20. маја 2014. године, поплавама захваћену лазаревачку општину, посетио је Његово Преосвештенство Епископ шумадијски и администратор жички, Господин Јован, заједно са епископима, британско-скандинавским Господином Доситејем (Мотиком) и крушевачким Господином Давидом (Перовићем).

Овом приликом Архијереји су са потпредседником лазаревачке општине господином Бојаном Стевићем и свештенством Колубарско-посавског намесништва, обишли најугроженија подручја на територији лазаревачке општине, као и центре у којима су смештени страдалници непогоде, каква се у овим крајевима не памти.

Страна 1 од 4