Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У СЕЛУ РОГАЧИ –КОСМАЈСКО НАМЕСНИШТВО Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је у недељу 31. маја 2009. године Свету Архијерејску Литургију у селу Рогачи уз саслужење више свештеника и ђакона. Сабрање је започето освећењем новоподигнутог велелепног парохијског дома а настављено у Светој Литургији када је на општу радост свих присутних Владика Јован одликовао пароха рогачког Слободана Павловића чином протојереја, а архијерејског намесника космајског Љубишу Смиљковића чином протојереја-ставрофора.

ХОР МЛАДИХ САБОРНОГ СВЕТОУСПЕЊСКОГ ХРАМА У КРАГУЈЕВЦУХор младих је основан 1981. год. са благословом блаженопочившег Епископа Шумадијског др Саве (Вуковића), а на иницијативу младог свештеника Станка Секулића. Чланови хора су у почетку били углавном млади (претежно студенти), по чему је друштво и добило име, које и данас носи. То су били већином полазници веронауке, а касније им се прикључују и сви чланови хора Хришђанске заједнице. За кратко време, савладавши Литургију од Мокрањца, хор почиње да редовно учествује на богослужењима.

Image30. маја 2009. године навршило се десет година од стравичног злочина који је заувек изменио историју Варварина. Тог дана, око 13 часова на празник Силаска Светог Духа на апостоле (варваринска литија), НАТО авиони бомбардовали су варварински мост и том приликом животе је изгубило десеторо људи међу којима и протојереј-ставрофор Миливоје Ћирић и петнаестогодишња Сања Миленковић, тадашња ученица Треће београдске Гимназије.

ImageТридесетог маја, првог дана празновања Св. Тројице 1999. године приликом бомбардовања моста на реци Морави у Варварину од НАТО бомби пострадао је дугогодишњи парох Цркве у Варварину протојереј–ставрофор Миливоје Ћирић.

На овај дан 30. маја 2009 године када молитвено обележавамо 10-годишњицу погибије проте Миливоја, нашег драгог Ћире како смо га звали, Ми малобројни његови школски другови из II-ге послератне генерације призренских богослова, који смо по Божијем допуштењу још у животу, са молитвеном захвалношћу сећамо се његове личности, његове пређене животне стазе, све до његове насилне смрти прекинуте НАТО агресијом на Србију.

Image Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду, отворио је данас у овој највишој црквеној образовној институцији Први годишњи симпосион на тему Српска теологија данас. На пленарној сесији присутнима су се обратили Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа епископи Браничевски Г. Игњатије и умировљени Захумско-херцеговачки Г. Атанасије.

ImageЊегово Преосвештенство Епископ Шумадијски Г. Јован служио је уочи Спосовдана празнично бденије у манастиру Саринац, у храму посвећеном Вазнесењу Господњем. Честитајући храмовну славу настојатељу манастира протосинђелу Јустину (Гордићу) Владика Јован је у надахнутој беседи истакао смисао и значај овог великог празника, у историји људског рода.

Са Благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, свештенство Саборног храма је 2005. године почело издавање часописа Саборног храма под именом „Саборник“. Први број је изашао 1. маја 2005. Године, а главни и одговорни уредник је јереј Срећко Зечевић. Редакцију часописа чине: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј – ставрофор Зарије Божовић, Владимир Благојевић, Оливер Беговић, Александар Продановић, Ана Зечевић.

ВЛАДИКА ЈОВАН ОСВЕТИО НОВОСАГРАЂЕНУ ШКОЛУ У СТЕПОЈЕВЦУУ понедељак 25. маја 2009. године, Његово Преосвештенство Eпископ шумадијски Г. Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у ОШ Вук Караџић у Степојевцу. Сви ђаци, наставници и радници школе дочекали су свечано свога Владику, који је пре Свете Литургије осветио новосаграђену школу. Владики су у току Литургије саслуживали свештеници: протојереји-ставрофори Видо Милић и Златко Димитријевић, протонамесник Василије Спасојевић и јереј Владимир Димић.

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И КРШТЕЊЕ У ВРБИЧКОЈ ЦРКВИ У АРАНЂЕЛОВЦУБлагослов Божији да учествује у истинској радости Литургијског сабрања у Недељу 24. маја 2009 године, на дан Св. равноапостолних Ћирила и Методија учитеља словенских, имао је верни народ града Аранђеловца и околних места.

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве, у својој седници од 21. маја 2009. године, на предлог Епископског Савета Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, а поводом арондације постојећих Епархија у Северној и Јужној Америци, донео је одлуку којом се потврђује Устав Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, и на следећи начин арондирају Епархије наше Цркве на том простору:

Страна 1 од 4