Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У СЕЛУ РОГАЧИ –КОСМАЈСКО НАМЕСНИШТВО Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је у недељу 31. маја 2009. године Свету Архијерејску Литургију у селу Рогачи уз саслужење више свештеника и ђакона. Сабрање је започето освећењем новоподигнутог велелепног парохијског дома а настављено у Светој Литургији када је на општу радост свих присутних Владика Јован одликовао пароха рогачког Слободана Павловића чином протојереја, а архијерејског намесника космајског Љубишу Смиљковића чином протојереја-ставрофора.

ХОР МЛАДИХ САБОРНОГ СВЕТОУСПЕЊСКОГ ХРАМА У КРАГУЈЕВЦУХор младих је основан 1981. год. са благословом блаженопочившег Епископа Шумадијског др Саве (Вуковића), а на иницијативу младог свештеника Станка Секулића. Чланови хора су у почетку били углавном млади (претежно студенти), по чему је друштво и добило име, које и данас носи. То су били већином полазници веронауке, а касније им се прикључују и сви чланови хора Хришђанске заједнице. За кратко време, савладавши Литургију од Мокрањца, хор почиње да редовно учествује на богослужењима.

Image30. маја 2009. године навршило се десет година од стравичног злочина који је заувек изменио историју Варварина. Тог дана, око 13 часова на празник Силаска Светог Духа на апостоле (варваринска литија), НАТО авиони бомбардовали су варварински мост и том приликом животе је изгубило десеторо људи међу којима и протојереј-ставрофор Миливоје Ћирић и петнаестогодишња Сања Миленковић, тадашња ученица Треће београдске Гимназије.

ImageТридесетог маја, првог дана празновања Св. Тројице 1999. године приликом бомбардовања моста на реци Морави у Варварину од НАТО бомби пострадао је дугогодишњи парох Цркве у Варварину протојереј–ставрофор Миливоје Ћирић.

На овај дан 30. маја 2009 године када молитвено обележавамо 10-годишњицу погибије проте Миливоја, нашег драгог Ћире како смо га звали, Ми малобројни његови школски другови из II-ге послератне генерације призренских богослова, који смо по Божијем допуштењу још у животу, са молитвеном захвалношћу сећамо се његове личности, његове пређене животне стазе, све до његове насилне смрти прекинуте НАТО агресијом на Србију.

Image Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду, отворио је данас у овој највишој црквеној образовној институцији Први годишњи симпосион на тему Српска теологија данас. На пленарној сесији присутнима су се обратили Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа епископи Браничевски Г. Игњатије и умировљени Захумско-херцеговачки Г. Атанасије.

ImageЊегово Преосвештенство Епископ Шумадијски Г. Јован служио је уочи Спосовдана празнично бденије у манастиру Саринац, у храму посвећеном Вазнесењу Господњем. Честитајући храмовну славу настојатељу манастира протосинђелу Јустину (Гордићу) Владика Јован је у надахнутој беседи истакао смисао и значај овог великог празника, у историји људског рода.

ХРИСТОС УМИРЕ, СИЛАЗИ У ПАКАО (АД), ВАСКРСАВА И УЛАЗИ НАЗАД НЕБЕСКОМ ОЦУ. ИЗМЕЂУ АДА И НЕБА, ИЗМЕЂУ СМРТИ И ВАСКРСЕЊА, НЕПРЕКИНУТА ЈЕ ЛИНИЈА, ЈЕДНО НЕЗАУСТАВЉИВО КРЕТАЊЕ ОД НАЈНИЖЕ ДО НАЈВИШЕ ТАЧКЕ

Запуштени на земљи мисле о земљи.
    Они који живе у праху мисле о пепелу.
    Ходите смртници да се отргнемо
    и да на висину подигнемо очи и мисли.
    Уперимо вид, заједно са осећајима, на небеска врата.
    Помислимо да стојимо на Масличној Гори
    и да гледамо Избавитеља ношеног облацима.
    Јер, одатле Господ на небеса хиташе и одатле љубазно
    раздаваше дарове својим ученицима, утешивши их као отац.
    Утврдивши их и упутивши их као синове, рече им:
    Ја се не одвајам од вас.
    Ја сам са вама и нико не може против вас.
(Кондак /велики/ Романа Слаткопојца за Вазнесење,
прва строфа, служи икосом службе Вазнесења
Превод се грчког др Н. Ристовић)

ImageМилешева, Св. Тројица-Пљевља, Чајниче, Добрун, Дражилово и Прибојска Бања

У рано јутро 23. маја 2009. године једна група верника Епархије шумадијске заједно са старешином Саборног храма Успења Пресвете Богородице у Крагујевцу протојерејем Заријем Божовићем и јерејем Зораном Врбашким директором Поклоничке агенције Епархије шумадијске, кренула је на дводневно поклоничко путовање. Циљ путовања су били манастири Милешева поред Пријепоља, Света Тројица у Пљевљима, црква Успења Пресвете Богородице у Чајничу, манастир Добрун и манастир Бања код Прибоја.

Са Благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, свештенство Саборног храма је 2005. године почело издавање часописа Саборног храма под именом „Саборник“. Први број је изашао 1. маја 2005. Године, а главни и одговорни уредник је јереј Срећко Зечевић. Редакцију часописа чине: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј – ставрофор Зарије Божовић, Владимир Благојевић, Оливер Беговић, Александар Продановић, Ана Зечевић.

ВЛАДИКА ЈОВАН ОСВЕТИО НОВОСАГРАЂЕНУ ШКОЛУ У СТЕПОЈЕВЦУУ понедељак 25. маја 2009. године, Његово Преосвештенство Eпископ шумадијски Г. Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у ОШ Вук Караџић у Степојевцу. Сви ђаци, наставници и радници школе дочекали су свечано свога Владику, који је пре Свете Литургије осветио новосаграђену школу. Владики су у току Литургије саслуживали свештеници: протојереји-ставрофори Видо Милић и Златко Димитријевић, протонамесник Василије Спасојевић и јереј Владимир Димић.

Страна 1 од 5