Чланци поређани по датуму: субота, 19 јун 2021

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН НА ДУХОВСКЕ ЗАДУШНИЦЕ СЛУЖИО У ХРАМУ ВАСКРСЕЊА ГОСПОДЊЕГ НА ГРАДСКОМ ГРОБЉУ БОЗМАНЊегово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску литургију у храму Васкрсења Господњег, на крагујевачком градском гробљу Бозман.

Преосвећеном су саслуживали: архијерејски намесник крагујевачки протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протонамесник Бранислав Матић, јерођакон Василије (Старовлах), јерођакон Јован (Прокин) и ђакон Александар Ђорђевић.

ЗАДУШНИЦЕ (грч: Ψυχοσάββατο)

Суботњи дани посвећени помену и молитвама за упокојене; посебни дани када се на богослужењима: Литургијама, парастосима, дељењем милостиње, уређивањем гробова, одаје дужно поштовање упокојеним члановима фамилије и Цркве. Црква се сваке суботе, а нарочито II, III и IV суботе Васкршњег поста моли за упокојене и сећа се свих упокојених Хришћана, отаца и браће наше. Међутим, поред ових редовних суботњих молитвених дана, Црква је одредила посебне дане у току Црквене године, који се називају задушнице. Оне увек падају у суботу.

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА “СВЕТЕ ЖЕНЕ” У ПАРОХИЈСКОМ ДОМУ У МЛАДЕНОВЦУСа благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована у петак, 18. јуна 2021. године, након акатиста Богородици Тројеручици у 18 часова у свечаној сали парохијског дома храма Успења Пресвете Богородице у Младеновцу отворена је изложба икона Марије Вукосављевић “Свете жене”. Нашој Цркви и нашем граду је учињена велика част, пошто су ове иконе премијерно изложене у парохијском дому храма Светог Саве у Београду, а потом у Младеновцу.