Чланци поређани по датуму: среда, 27 октобар 2021

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ СВЕТЕ ПЕТКЕ У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИНа дан храмовне славе, пребодобне мати Параскеве - Свете Петке, Његово Преосвештенсво г. Јован, Епископ шумадијски, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном овој дивној и веома поштованој светитељки у нашем народу у Смедеревској Паланци.

Епископу су саслуживали: архимандрит Петар (Драгојловић), архијерејски намесник јасенички, проројереј-ставрофор Велибор Ранђић, протојереј-ставрофор Тихомир Анђелковић, протојереј Драган Икић и протођакон Иван Гашић. Литургијско сабрање су улепшали свијим појањем протојереји: Драган Милутиновић и Слободан Сенић, као и хор „Светог Симеона Богопримца“ под руководством диригента г. Милоша Урошевића.

ЧЕТРДЕСЕТОДНЕВНИ ПАРАСТОС МИЛЕТИ РАДОЈЕВИЋУУ среду 27. октобра 2021. године када Црква прославља Преподобну мати Параскеву, Његово преосвеоштенство Епископ шумадијски г. Јован служио је четрдесетодневни парастос Милети Радојевићу, дугогодишњем директору Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама, на градском гробљу у Лазаревцу.

СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У ХРАМУ СВЕТИХ АПОСТОЛА ПЕТРА И ПАВЛА У АРАНЂЕЛОВЦУДана 27. октобра 2021. године, када наша Света Црква прославља спомен на преподобну мати Параскеву, у поподневним часовима, у храму Светих апостола Петра и Павла се већ традиционално дуги низ година врши Света Тајна Јелеосвећења.

Свету Тајну су вршили Архијерејски наменсик орашачки, протојереј-ставрофор Мићо Ћирковић, протојереји Љубиша Ђураш и Милован Ранковић, протонамесници Иван Теодосић и Дејан Тодоровић, јереји Милош Митровић и Ненад Мијатовић и ђакон Александар Бабић.

ПРОСЛАВА ХРАМОВНЕ СЛАВЕ У ГОРЊОЈ ТРЕШЊЕВИЦИДана 27. октобра 2021. године када наша Света Црква молитвено празнује Преподобну мати Параскеву, у селу Горњој Трешњевици, прослављена је храмовна слава, у присуству мноштва народа и разних гостију који су посетили овај дивни храм и у њему произнели своје молитве и пристуствовали Светој Литурији.

РАДУЈ СЕ ПРЕПОДОБНА МАТИ ПАРАСКЕВО, УТЕХО ОЖАЛОШЋЕНИХ!Храм преподобне Параскеве у селу Петка код Лазаревца ове године је по 152. пут прославио своју заштитницу. Прослава Храмовне славе у овом селу које носи име по овој дивној Христовој угодници, започела је уочи самог празника празничним бденијем које је служио игуман манастира Ћелије Колубарске архимандрит Доситеј Хиландарац уз саслужење пароха другог петчанског протојереја ставрофора Мирослава Филиповића.

Преподобна мати Параскева – Света Петка

Ова славна, равноангелна светитељка беше српскога порекла, рођена у граду Епивату, између Силимврије и Цариграда. Родитељи свете Петке беху имућни и побожни људи: живљаху у свему по заповестима Божјим и живот свој украшаваху милостињом и добрим делима. Осим Петке они имађаху и једнога сина, Јевтимија. Децу своју они васпитаваху у побожности: учаху их свакој врлини и животу по Богу. Једном Петка као десетогодишња девојчица, када с мајком беше у цркви, чу речи Божанског Еванђеља: Ко хоће за мном да иде нека се одрече себе и узме крст свој, и за мном иде (Мк. 8, 34). И ове јој се речи дубоко урезаше у срце. По изласку из цркве она срете просјака, и кришом од мајке она скиде са себе своју скупоцену хаљину и даде је просјаку, a caма обуче његове дроњке. Када дође дома и родитељи је угледаше у дроњцима, они је изгрдише и строго јој запретише да то више не чини. Но она продужи и даље то чинити. На грдње због тога, она је родитељима одговарала да она другачије не може живети.