Чланци поређани по датуму: септембар 2008 - Епархија Шумадијска

ПРАЗНИК У БАРАЈЕВУДана, 30. септембра 2008. године, тачно две године након освећења барајевског храма посвећеног празнику Спаљивања моштију Светог Саве, окупило се свештенство са великим бројем верног народа да би дочекали свог владику, Његово Преосвештенство епископа шумадијског Г. Јована, и да би литургијски прославили празник са својим Архијерејем.

ОСВЕЋЕНИ ТЕМЕЉИ ЦЕНТРА ЗА БИВШЕ НАРКОМАНЕ У БРАЈКОВЦУЊегово преосвештенство епископ шумадијски Г. Јован је у попразништву Крстовдана 29. септембра 2008. године посетио цркву у Лазаревцу и том приликом служио Свету архијерејску литургију у храму Светог Великомученика Димитрија. Њему је саслуживало свештенство и монаштво шумадијске и бачке епархије, међу којима и јерођакон манастира Ковиља отац Јелисеј, који је са собом повео и двадесетак штићеника који се тренутно лече од болести зависности у два мушка центра у Ченеју и Вилову, на територији бачке епархије. На светој литургији је био присутан и велики број верних локалне црквене заједнице, као и штићеници који се налазе на лечењу у заједници у селу Брајковцу надомак Лазаревца.

ЛИТУРГИЈСКА РАДОСТ У КРАГУЈЕВАЧКОМ НАСЕЉУ ВИНОГРАДИУ недељу 28. септебра, првој по Крстовдану, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради.

Преосвећени Владика је пре Свете Литургије освештао велелепну чесму, дар сестара Снежане и Слађане Јанковић, да би затим на радост свих Литургијским крштењем Цркви Божијој придодао још једног новог члана малог Игора Павловића, сина Владимира и ктиторке Снежане.Сви верници који су дошли да дочекају свог Епископа показали су својим евхаристијским учествовањем како треба да изгледа светотајински живот Цркве, незамислив без Свете Тајне Крштења као догађаја који се тиче целе Цркве а не само породице чији се члан крштава. То је једини начин да се ослободимо погрешне праксе у којој се крштење обавља махом појединачно, без учешћа целе заједнице верних, која је уствари Жива Црква - Тело Христово.

ПРОСЛАВА КРСТОВДАНА У КРАГУЈЕВЦУПрослављање Воздвижења Уздизања Часног Крста у Крагујевцу започело је још у петак, 26. 09. 2008. године, на навечерје празника када је Његово Преосвештенство епископ шумадијски Г. Јован са свештенством Саборног храма служио је свечано бденије. У спомен на проналажење и уздизање Крста у Јерусалиму, Епископ Јован је на бденију уздизао Крст из олтара, појући свечано: „Свети Боже, Свети Крепки, Свети Бесмртни помилуј нас“ и пренео га у лађу цркве ради благослова целог света, а затим се са верним народом поклонио Крсту појући: „Кресту твојему поклањајем сја Владико и свјатоје воскресеније Твоје славим“.

Страна 1 од 6