Епархија Шумадијска - Епархија Шумадијска

У СЛАВУ И ЧАСТ НАЈСЛАВНИЈЕ ОД СВИХ ЉУДСКИХ БИЋА - ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕПоред многих духовних светковина у многим православним светињама у славу Бога Тројичног, овде у Крагујевцу у првопрестолном граду слободне Србије, благословом првојерарха Епархије шумадијске Његовог Преосвештенства Епископа Јована, братство Саборног храма, уз свесрдну помоћ Скупштине града Крагујевца, организовало је  седме по реду, Великогоспојинске духовне свечаности.

Славска радост почела је свечаним празничним бденијем, 27. августа, које је служио Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован уз саслужење, протојереја - ставрофора др Зорана Крстића, ректора Богословије Свети Јован Златоусти и  братства Саборног храма. Предивне речи тропара празника, испуњавале су простор храма, душе и срца верног народа: «Родивши, дјевство си сачувала, уснувши свет ниси оставила Богородице; прешла си у живот, будући Мати Живота и молитвама Твојим избављаш од смрти душе наше.»

ХРАМОВНА СЛАВА У МЛАДЕНОВЦУУ недељу 28. августа 2016. године, парохијани младеновачког храма Успења Пресвете Богородице, молитвено су, као и у претходних 106 година, прославили храмовну славу. Евхаристијским сабрањем верног народа Божијег началствовао је Архијерејски намесник младеновачки протојереј Жељко Ивковић уз саслуживање старешине младеновачког храма протојереја Слободана Кеџића, протојереја-ставрофора Драгољуба Ракића, протојереја-стварофора Борислава Кевкића, протојереја Милорада Лазића, јереја Петра Лесковца и ђакона Небојше Поповића. Прославу су увећали чланови хора младеновачког Храма под вођством госпође Олге Свешко.

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЦРКВИ СВЕТЕ ПЕТКЕ У КРАГУЈЕВЦУ - 26. АВГУСТ 2016. ГОДИНЕУ петак 26. августа 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ Шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради. Епископу су саслуживали протонамесник Мирољуб Миладиновић и ђакон Милутин Гашевић.

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БЕЛОШЕВЦУ - 24. АВГУСТ 2016. ГОДИНЕ

У среду 24. августа 2016. године, када Света православна црква слави Светог мученика и архиђакона Евпла.

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету архијерејску литургију у храму Светог цара Лазара у Белошевцу, уз саслужење протојереја-ставрофора Милована Антонијевића, протојереја-ставрофора Животе Марковића, протојереја-ставрофора Љубомира Радића и ђакона Немање Стојковића.

ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ ПРЕПОДОБНОГ КИРИЈАКА ОТШЕЛНОКА У НОВИ КИВОТ У МАНАСТИРУ ВОЉАВЧИУ петак, 19. aвгуста, када наша Света Црква прославља Преображење Господње, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Господин Јован у поподневним сатима посетио је манастир Вољавчу у Страгарима.

Страна 1 од 3