СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОРАЋИЦИ ПДФ Штампа Ел. пошта

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОРАЋИЦИУ суботу, 23. јуна 2018. године, када наша Света Црква прославља и празнује Светог свештеномученика Тимотеја, епископа пруског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Силаска Светог Духа на Апостоле у Кораћици. Епископу су саслуживали: Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, умировљени парох младеновачки протојереј-ставрофор Драгољуб Ракић, игуман манастира Пиносава јеромонах Петар (Драгојловић), старешина младеновачког храма протојереј Слободан Кеџић, јереј Ненад Марковић, јереј Иван Ненадовић и ђакони Небојша Поповић и Милош Павић.

Лепоти богослужења допринели су Српски православни појци. У својој надахнутој беседи наш Владика је посебну пажњу посвети борби са помислима. Епископ је подсетио да нам Бог удељује највеће и најзначајније дарове, од којих је посебно истакнут мир. Уколико тај дар злоупотребимо онда ће нам свако наше деловање бити неуспешно, а нама самима ће бити тесно, немирно и неспокојно у нашим животима. Борити се са помислима које смућују значи подвизавати се у истински духовном делању. Свака помисао коме не претходи тишина смирености, не долази од Бога, него очигледно од леве стране. Господ наш долази с тихошћу, а све вражије бива са смутњом и метежом. Дар трезности не дозвољава помислима да улазе, и ако они и уђу, онда им не допушта да нашкоде. Само савршени могу допустити помислу да уђе и опет да га истерају, али ти не уноси огањ да он не би сажегао дубраву твоју. Ако хоћеш да сазнаш о помислу је ли ти непријатељ или пријатељ, сатвори молитву и упитај га, јеси ли наш, или наших непријатеља?, и он ће ти рећи истину, јер издајство бива од беспосличења. Тако нас саветују Свети оци – не малаксавати у подвигу, поправљати себе у случају каквог пада, и не остављати молитву ка Господу Исусу Христу, силом Којега ми живимо и крећемо се. Са надом у Његово милосрђе проводимо наш живот и очекујмо крај, кога се свагда треба сећати и молити Господа Бога, да нам пошаље хришћански крај са попутнином Светим Христовим Тајнама, за крај непостиђен, миран, и за добар одговор на Страшном суду Његовом, одговор са надом на Његово велико милосрђе и љубав према роду људском. Владика Јован је подучио присутне вернике овог знаменитог космајског села да љубављу према Богу и према другим људима ми на најбољи начин можемо мир сачувати у себи и пренети свету.

Беседа Епископа шумадијског Г. Јована

Након причешћа великог броја верника заједничарење је настављено на трпези љубави, коју је припремио парох кораћички јереј Жељко Милић.

јереј Марко Јефтић

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ