ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СИЛАСКА СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУ ПДФ Штампа Ел. пошта

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА СИЛАСКА СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ У САБОРНОМ ХРАМУ У КРАГУЈЕВЦУ“Све дарује Дух Свети; излива пророчанства, претвара људе у свештенослужитеље; учи мудрости непознаваоце књига; пројављује рибаре као истинске богослове; сабира сав сабор Цркве. Једносушни и Сапрестолни Оцу и Сину, УТЕШИТЕЉУ, СЛАВА ТЕБИ!”

(Стихира трећа са мале вечерње, на дан Педесетнице, глас први)

У недељу, 27.маја 2018. године, када наша Света Црква прославља празник Педесетнице – Силазак Светог Духа на апостоле, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован началствовао је евхаријстијским сабрањем у Саборном храму у Крагујевцу. Шумадијском Провојерарху саслуживали су: протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор Заријe Божовић, старешина храма, протојереј Срећко Зечевић, протојереј Дејан Лукић, протонамесник Горан Мићић, протонамесник Душан Мучибабић, јереј Рашко Стјепановић, јереј Слободан Савић, јереј Дејан Марковић, протођакон Небојша Јаковљевић и ђакон Милош Павић.

Након Свете Архијерејске Литургије, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је вечерње богослужење Свете Педесетнице са коленопреклоним молитвама уз саслуживање братства Саборног храма.

ДУХОВИ, Тројицa, Силазак Светог Духа на Апостоле, празник који представља рођендан хришћанске Цркве, а празнује се 50. дан после хришћанске Пасхе (Васкрса), па се зове и Педесетница (грч. Πεντηκοστή). У хришћанској Цркви на Педесетницу светкује се спомен на Силазак Светог Духа на Апостоле.

У педесети дан по Васкрсењу и десети дан по Вазнесењу, излила се обилата благодат Светог Духа на ученике Христове, и напунила их снагом да Христов закон на земљи утврде.

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ

ПОЧИЊЕ ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ