ПРОСЛАВА ВРБИЦЕ У МЛАДЕНОВЦУ ПДФ Штампа Ел. пошта

ПРОСЛАВА ВРБИЦЕ У МЛАДЕНОВЦУПрема древном црквеном обичају, уочи празника Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети, у храму Успења Пресвете Богородице у Младеновцу освештане су гранчице врбе. Из најранијих сведочанстава ο Врбици с краја 4. века, која потичу од Силвије Аквитанке и у којима је описано богослужење јерусалимске Цркве тога времена, сазнајемо да су у литији учествовали одрасли и деца носећи у рукама гранчице маслинâ и палми. У крајевима где нема маслина и палми носе се гранчице врбе. Зато се ова литија и назива Врбицом. Гранчице врба, освештане молитвом и покропљене освећеном водом раздељују се вернима, који их чувају током године поред славске иконе.

Након вечерњег богослужења и литијског опхода око младеновачке Цркве мноштво верника је наставило заједничарење у радосном расположењу у порти у којој је била организована хуманитарна продаја радова корисника младеновачког Центра за дневни боравак деце и омладине ометене у развоју.

јереј Марко Јефтић

ДВА ВЕКА СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ