АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И КРШТЕЊЕ У БУКОВИЧКОМ ХРАМУ У АРАНЂЕЛОВЦУ ПДФ Штампа Ел. пошта

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И КРШТЕЊЕ У БУКОВИЧКОМ ХРАМУ У АРАНЂЕЛОВЦУДана 11. фебруара када наша Света Црква прославља спомен на пренос моштију Светог Игњатија Богоносца, Преосвећени Епископ шумадијски Господин Јован је у храму Светог Архангела Гаврила у Аранђеловцу служио Свету Архијерејску Литургију. Епископу Јовану су саслуживали архијерејски намесник орашачки, протојереј-ставрофор Мићо Ћирковић, протојереј Љубиша Ђураш, јереји Иван Теодосић и Милош Мијатовић, протођакон Иван Гашић и ђакон Немања Искић. У склопу Свете Литургије на данашњи дан је крштена и Јелисавета, ћерка протонамесника Дејана Тодоровића, парохијског свештеника у месту Јеловик надомак Аранђеловца.

Након прочитаног Светог Јеванђеља Епископ Јован је присутне вернике поучио значају крштења и све нас окрепио веома поучном беседом. Епископ је рекао да је живот у Цркви заправо онај прави и истински живот којим треба да живимо. Благодарење Господу за све што је учинио и што чини за нас треба да нам буде свакодневница и да Бог када види наш труд, наш живот у Цркви, тада нам дарује мудрост и здравље. Ми бисмо Господу требали да будемо благодарнијер је за нас учинио то да се склонимо из таме греха и обасјао нас светлошћу својим доласком. Он нам своју љубав показује тако што нам дарује понекад и оно што не можемо да видимо, дарује нам таланте које ми требамо умножавати. Епископ Јован потом каже да све што имамо, од Господа је и то нам је дар Божији. Поучио нас је и томе да за узоре у свом хришћанском животу требамо узимати светитеље као што је Свети Игњатије Богоносац. Он је стално проверавао свој живот Јеванђељем и тако достигао висину која треба да нам буде пример. По Светом Предању, баш Свети Игњатије је био оно дете које је Господ узео у своје крило и рекао ученицима да морају бити као деца ако желе да уђу у Царство Божије. Наша Света Црква има много примера које треба да следимо а један од њих је баш Свети Игњатије Богоносац. Владика Јован је у току крштења поучио кума која је његова улога у животу новокрштене Јелисавете и рекао му да је он од данас њен духовни отац.

Беседа Епископа шумадијског Г. Јована

Данашње Литургијско сабрање су својим славопојем улепшали и чланови црквеног хора „Света Анастасија Српска“ из Аранђеловца. Након заамвоне молитве Епископ Јован је свештеника Дејана Тодоровића из Јеловика оца новокрштене Јелисавете одликовао достојанством протонамесника.

ђакон Немања Искић

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ