Пиносава ПДФ Штампа Ел. пошта

ПИНОСАВА

Пиносава

Адреса: 11425 Кусадак
храм - Светог архангела Гаврила (у обнови)
Телефон: 026/352-501
Жиро рачун: 205-157695-72
e-mail: Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
Web презентација: www.manastirpinosava.rs

Историја

Црква Пиносава, по предању, из доба је деспотовине и у њој је причешћивана војска. У Селишту, где се налази манастир, северно од данашњег насеља, некада је било и село Кусадак.
Данашња црква Светог арханђела Гаврила у Кусадку грађена је од 1841. до 1847. године на темељима претходне цркве, која је била брвнара и служила је за сва околна села. Да ли је и првоподигнути манастир био од дрвета, није утврђено. Грдњу цркве средином XIX века помагали су мештани Ковачевца, Ратара, Велике Крсне, Азање и Кусадка. Високи звоник на западу упућује на утицај градитељства Карловачке митрополије.

У цркви се налазе појединачне иконе Јање Молера, из прве половине XIX века. Поред цркве сахрањени су Милоје Поповић Ђак и Вујица Вулићевић.

У току је изградња новог манастирског конака.

Црква и собрашице у порти под заштитом су као непокретно културно добро.

Литература:

1. Б. Дробњаковић, Смедеревско Подунавље и Јасеница, Српски етнолошки зборник XXXIV, Београд 1925, 329.
  2. Археолошки споменици и налазишта II, Београд 1956, 28, 50.
  3. Парохије и црквене општине, Српска православна епархија шумадијска 1947-1997, Шематизам, Крагујевац 1997, 51.

Старешина манастира: монахиња Текла (Продановић)

У манастиру живе: монахиња Марија (Павковић).

ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ

ПОЧИЊЕ ОСЛИКАВАЊЕ СТАРЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУ