Чланци поређани по датуму: август 2008 - Епархија Шумадијска

ПРВА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У НЕМЕНИКУЋАМАУ недељу, 31. августа 2008. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету архијерејску литургију у храму светих апостола Петра и Павла у Неменикућама. Ово је прва Света литургија епископа Јована у Неменикућама од како је на трону пумадијских епископа, што је представљало нарочиту радост за мештане овога краја.

ЛИТУРГИЈСКО КРШТЕЊЕ У ГРОШНИЦИНа празник Светих мученика Патрокла и Мирона 30. 09. 2008. године, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Г. Јован служио је Свету архијерејску литургију у храму Светих апостола Петра и Павла у Грошници, који датира из 1857. године, и у склопу Свете литургије крстио малу Јовану Тешић ћерку свештеника Срђана.

САБОР СРПСКИХ СВЕТИТЕЉА - Манастир ЈошаницаНедеља, 07. септембра – Слава М А Н А С Т И Р А  Ј О Ш А Н И Ц Е

У суботу, 06. септебра, у 13:ОО часова из порте Старе цркве у Јагодини кренуће свечана ЛИТИЈА до манастира коју ће предводити епископ шумадијски Господин ЈОВАН.

По приспећу свечане литије у манастир следи краћи одмор и послужење за све учеснике литије.

ПРАЗНИК ПРЕПОДОБНОГ РОМАНА: СЛАВА ЦРКВЕ У РЕКОВЦУУ петак, 29. августа, на Празник Преподобног Романа Српског, који црква у Рековцу обележава као своју храмовну славу, Његово Преосвештенство епископ шумадијски Господин Јован служио је св. архијерејску Литургију у тој цркви. После свете Литургије и литије око храма, коју су красили многобројна деца и млади који су носили иконе и барјаке, епископ Јован је пресеко славски колач и још једном честито свештенству, домаћину славе и окупљеном многобројном народу црквену славу.

СЛАВА САБОРНЕ ЦРКВЕ У КРАГУЈЕВЦУСвечаним бденијем поводом храмовне славе започето је прослављање празника Успења Пресвете Богородице у Саборној цркви у Крагујевцу. У нарочито свечаном расположењу уз велики број присутног народа бденије је служило братство храма.

На сам празник Свету архијерејску литургију у Саборној цркви служио је Његово Преосвештенство епископ шумадијски Г. Јован уз саслужење четрнаест свештеника и тројице ђакона. Овај храм почео је да се гради на Петровдан 1869. године а завршен 1880. године као саборни храм, а од 1947. године промислом Божијим постаје и епархијско седиште тада основане епархије шумадијске.

Како су протекле последње године живота Пресвете Богородице

После Вазнесења Господњег о Мајци Божјој се старао апостол Јован Богослов, а у његовом одсуству Пресвета је живела у кући његових родитеља, у близини горе Елеонске. За све Апостоле и верујуће, Она је била прва утеха и поука. Беседеци с њима, Мајка Божја је говорила о чудесним догађајима Благовести, бесеменог зачећа Христа Спаситеља и рођења Христовог, Његовог детињства, младости и уопште земаљског живота.

Као и Апостоли, Она је Својим присуством, речју и молитвама градила и утврђивала Христову Цркву. После силаска Светог Духа на дан Педесетнице, Свети Апостоли су неких десетак година боравили у Јерусалиму, служећи спасењу Јудејаца, са жељом да Пресвету Богородицу што чешће виђају и од Ње чују божанске речи. Многи новопросвећени вером хришћанском долазили су, чак, у Јерусалим да би чули и видели Пресвету Богородицу.

Страна 1 од 6