Чланци поређани по датуму: новембар 2019 - Епархија Шумадијска

ВЛАДИКА ЈОВАН БОГОСЛУЖИО У ХРАМУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У КРАГУЈЕВЦУУ уторак, 12. новембра 2019. године, када наша Црква прославља светог краља Милутина, преподобног Теоктиста и Јелену, као и светог Варнаву Хвостанског Исповедника, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је свету Литургију у храму Светог великомученика Димитрија у Крагујевцу, уз саслужење свештеника и ђакона овог храма.

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН: “ГОСПОД ХОЋЕ ДА НАС ОДМОРИ ОД НАС САМИХ”А плод Духа јесте: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, доброта, вера, кротост, уздржање. За такве нема закона. (Гал, 5. 22-23)

Његово Преосвештенство, Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светога Саве на Аеородрому. У понедељак, двадесет и други по Духовима, наша света Црква прославља преподобну Анастасију Римљанку, преподобног Аврамија Затворника, и преподобног Аврамија Ростовског. Преподобна Анастасија беше пострадала као мученица за време цара Декија, док је преподобни Аврамије Затворник мирно уснуо у Господу крајем четвртог века у својој седамдесетој години.

ВЛАДИКА ЈОВАН У ХРАМУ У СОПОТУ: “ВИ СТЕ ЊИВА БОЖИЈА” (1.КОР 3,9)У недељу, 10. новембра, када наша Црква молитвено прославља Светог мученика Терентија и Светог Арсенија Сремца-Архиепископа српског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Сопоту. Епископу су саслуживали: архијерејски намесник опленачки протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, архијерејски намесник космајски протојереј-ставрофор Љубиша Смиљковић, парох неменикућски протојереј Новак Илић, парох сибнички протонамесник Горан Јеремић, протођакон Иван Гашић и ђакон Филип Јовановић.

У АРАНЂЕЛОВЦУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА “ВАРОШ ПОРЕД ПРУГЕ” АУТОРА ДУШАНА АНИЋАПоводом 115 година од доласка пруге и популарног воза “Ћира” у град под Букуљом, који се одиграо 10. новембра 1904. године, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, Удружење грађана “Баштина и будућност-Аранђеловац 1859” у сарадњи са Арт форумом и Архијерејским намесништвом орашачким организовало је представљање књиге Душана Анића “Варош поред пруге”.

САЈАМ ВИНА У ЛАЗАРЕВЦУУ суботу, 9. новембра 2019. године, Његово Преосвештенсво Епископ шумадијски Господин Јован, благословио је отварање и рад “Сајма српских вина”, који се у Лазаревцу одржава једанаести пут.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОВАЧЕВЦУУ суботу, 9. новембра 2019. године, када наша Света Црква молитвено прославља Светог мученика Нестора, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном Преносу моштију Светог Николаја Мирликијског у Ковачевцу. Епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Драгољуб Ракић, Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, протојереј Владан Јовановић, протонамесник Ратко Аврамовић, јереј Жељко Милић, јереј Бојан Вићовац и протођакон Иван Гашић. Литургијско славље увеличали су Српски православни појци из Београда.

МИТРОВДАН ПРОСЛАВЉЕН У ЛАЗАРЕВЦУУ петак, 8. новембра 2019. године, када Црква прославља светог великомученика Димитрија, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је архијерејску Литургију у Лазаревцу, поводом храмовне славе.

Епископу су саслуживали монаси и свештеници колубарско-посавског намесништва. За благољепије сабрања био је задужен хор “Свети Димитрије”, предвођен диригентском палицом протонамесника Владимира Стојковића.

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У КРАГУЈЕВЦУ ПРОСЛАВИО СВОЈУ СЛАВУОвогодишња прослава Митровдана у крагујевачком храму Светог великомученика Димитрија отпочела је у четвртак, 7. новембра 2019. године, празничним бденијем које је служио Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован.

ЛИТУРГИЈСКО КРШТЕЊЕ У СТАРОЈ МИЛОШЕВОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУЕпископ шумадијски Г. Јован служио је 07. новембра 2019. године свету архијерејску Литургију у Старој цркви у Крагујевцу, крстивши дете Давида Крстића.

Владики Јовану су саслуживали архимандрит Прокопије (Тајар), ректор крагујевачке Богословије протојереј-ставрофор проф др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Милић Марковић, јереј Владан Костадиновић и јереј Стефан Дамјановић, те протођакон Иван Гашић и протођакон Мирослав Василијевић.

ЈОШ ЈЕДНО ПРИЗНАЊЕ ЕКОНОМИЈИ МАНАСТИРА ДРАЧЕНа овогодишњем панчевачком Фестивалу ракије “Ракија и ракијаши” учествовало је преко 430 такмичара из девет различитих држава, са својим дестилатима.

У такмичењу је учествовао и манастир Драча са своја три дестилата: ракија од крушке калуђерке, ракија од шљиве и траварица од лозоваче и медитеранског биља Далмације.

Страна 1 од 2