Чланци поређани по датуму: недеља, 30 јул 2017 - Епархија Шумадијска

ВЕЛИЧАНСТВЕНО САБРАЊЕ ПОВОДОМ ШЕСТ ВЕКОВА МАНАСТИРА ПАВЛОВАЦНа дан Светог деспота Стефана Лазаревића, 1. августа 2017. године, одржан је, традиционални сабор у манастиру Павловац, по предању задужбини овог славног и благочестивог господара српског. За разлику од претходних година ово сабрање је имало посебан значај, с обзиром на то да је био централни део манифестације „У сусрет 600 година манастира Павловац“. Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, Архијерејско намесништво младеновачко у сарадњи са Градском општином Младеновац и Центром за културу и туризам Младеновац желело је да укаже на значај ове космајске Светиње и зато је одлучено да се оснују „Дани Светог деспота Стефана“, који ће у периоду од 2017-2027. (када ћемо обележити 6 векова од упокојења Светог Стефана Високог) духовним, културним, инфраструктурним, научним и другим активностима радити на промоцији и унапређењу општег стања манастира Павловац и кенотафа који обележава место упокојења Светог Стефана Лазаревића у марковачком засеоку Црквине.

НАУЧНИ СКУП „600 ГОДИНА МАНАСТИРА ПАВЛОВАЦ“ ОДРЖАН У МЛАДЕНОВЦУСа благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована у понедељак, 31. јула 2017. године, одржан је научни скуп „600 година манастира Павловац“. Скуп су организовали Архијерејско намесништво младеновачко, Градска општина Младеновац и Центар за културу и туризам Младеновац. Скуп је одржан у Свечаној сали општине Младеновац „Др Елси Инглис“, која је била мала да прими све заинтересоване. Истовремено у холу Свечане сале, у којој је био радни део научног скупа, отворена је изложба покретних експоната пронађених на локалитету манастира Павловац који се чувају у Музеју града Београда. Радове о историји, археологији, теологији, антропологији и уметности овог манастира, као и другим аспекатима везаним за живот и владавину Светог деспота Стефана Лазаревића изложили су историчари, археолози, теолози, антрополози и историчари уметности из Археолошког института у Београду, храма Успења Пресвете Богородице у Младеновцу, Музеја града Београда, Института за историју уметности у Београду, Академије уметности Универзитета у Новом Саду и Историјског института у Београду.