Чланци поређани по датуму: четвртак, 25 април 2019 - Епархија Шумадијска

ВЕЛИКИ ПЕТАКНа Велики петак Црква је све моменте свештених догађаја спасења света означила богослужењем. Време хватања Спаситеља у Гетсиманском врту и осуду Његову од архијереја и старешина на страдање и смрт - богослужењем јутрења, време вођења Спаситеља на суд ка Пилату - богослужењем првог часа, време осуде Господа на суду код Пилата - богуслужењем трећег часа, време крсних страдања Христа - шестим часом, а скидање тела Христовог са крста - вечерњом (на вечерњу износи се плаштаница на средину храма, ради поклоњења мртвом Господу, на њој представљеном). Часови на Велики петак свршавају се овим редом: први, шести, девети и зову се царски часови - јер су византијски цареви увек присуствовали на овим часовима у цркви, а после њих је бивало многољетије царевима.

РАДИОНИЦА “У СУСРЕТ ВАСКРСУ” УЧЕНИКА ИЗ НЕМЕНИКУЋАПоследњег наставног дана пред Васкршњи распуст, односно на Велики четвртак, ученици млађих разреда ОШ “Јелица Миловановић” из Неменикућа, учествовали су у креативној радионици поводом фарбања васкршњих јаја.

Нашим најмлађим хришћанима помогли су родитељи који су се са пуно љубави одазвали на позив учитељица и вероучитеља да учествују и прикажу своје технике украшавања.

УЧЕНИЦИ ОШ “ДРАГИША МИХАИЛОВИЋ” УЧЕСТВОВАЛИ У ПРОЈЕКТУ “ГЛАДАН БЕЈАХ И НАХРАНИСТЕ МЕ” Ученици основне школе “Драгиша Михаиловић” у Станову, у оквиру свог пројекта који је започет на часовима веронауке а реализован у парохијском храму, наставили су са својим човекољубивим промишљањем.

Део средстава који су сакупили од продаје крстића и бројаница, дали су пројекту “Гладан бејах и нахранисте ме” који је покренут у храму Светога Саве на Аеродрому.

ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊЕ У МАНАСТИРУ НИКОЉУНа Велики Четвртак, 25. априла 2019. године у манастиру Никољу после свете Литургије коју је служио архијерејски намесник опленачки протојереј - ставрофор Миладин Михаиловић, служена је света тајна јелеосвећења.

Велики број верног народа данас се сабрао у овој светињи да би учествовао у молитви која се првенствено врши ради оздрављења оних који су болесни.