Чланци поређани по датуму: среда, 24 април 2019 - Епархија Шумадијска

ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊЕ У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ НА АЕРОДРОМУ Болује ли ко међу вама? Нека дозове презвитере црквене, и нека се моле над њим, помазавши га уљем у име Господње.
И молитва вере ће спасти болесника, и подигнуће га Господ, и ако је грехе учинио, опростиће му се
(Јак. 5, 14-15).

ХУМАНИТАРНИ ВАСКРШЊИ БАЗАР У ОШ “КНЕЗ ЛАЗАР” У ЛАЗАРЕВЦУ Пролазе године и време а на нама је да се трудимо не да будемо важни и славни, већ да будемо дорасли времену у коме смо и месту на коме смо. А то зависи од нас, на крају крајева. Зато, чинимо увек, колико до нас стоји.

Патријарх српски Павле

ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊЕ У МАНАСТИРУ ДРАЧИУ свету и Велику среду Црква се сећа јеванђелског догађаја када је жена грешница у дому Симона губавог миром помазала ноге Христове. Тога ради, типик прописује да се у овај дан врши Света тајна јелеосвећења, која се током године врши над болеснима поштујући речи Апостола који говори: “Болује ли ко међу вама? Нека дозове презвитере црквене и нека се моле над њим, помазавши га уљем у име Господње. И молитва вере ће спасти болесника и подигнуће га Господ; и ако је грех учинио, опростиће му се.” (Јак 5, 14-15).

СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У МЛАДЕНОВЦУНа Велику среду, 24. априла 2019. године, у вечерњим часовима са почетком у 17 часова, служена је Света Tајна Јелеосвећења у младеновачком храму Успења Пресвете Богородице. Свету Tајну Јелеосвећења служили су: Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, старешина Светоуспенског храма протојереј Слободан Кеџић, протонамесник Ратко Аврамовић, јереји: Живан Жујовић, Ненад Марковић, Марко Јефтић и Михаило Аврамовић, уз саслуживање ђакона Небојше Поповића. Након седмократног помазивања, сви присутни су добили освештанe јелеј и брашно којe су као благослов понели у своје домове.

ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК Пред празник Пасху, у четвртак, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан, који се иначе прославља као Велики Четвртак била Тајна вечера. Исус је тада установио Свету Тајну Причешћа уз речи: "Узмите, једите; ово је тело моје." и "Пијте из ње сви; Јер ово је крв моја Новога Завета која се пролива за многе ради отпуштења грехова" (Мт. 26:26-28). Ове се речи могу чути на свакој Светој Литургији чији је централни део Свето Причешће.

Такође је својим ученицима опрао ноге учећи их тако сопственим примером како треба да служе једни другима.

ФАРБАЊЕ ВАСКРШЊИХ ЈАЈА УЧЕНИКА ОСНОВНИХ ШКОЛА У ЈАГОДИНИНа Валику среду, 24. априла 2019. године, у ОШ “Рада Миљковић” одржано је традиционално фарбање јаја поводом наступајућих васкршњих празника.

Ученици старијих разреда свих градских и сеоских јагодинских школа, окупили су се у истуреном објекту ОШ “Рада Миљковић” у насељу Стрелиште, која је ове године била домаћин овог традиционалног догађаја.

СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У БАРАЈЕВУ На Велику среду 24. априлa 2019. године, у храму Спаљивања моштију Светог Саве у Барајеву, служена је Света тајна јелеосвећења. Свету тајну су служили свештеници Архијерејског намесништва бељаничког. У светој тајни је учествововао верни народ Барајева и околине. После помазивања верницима су подељени брашно и уље.

ЕПИСКОП ЈОВАН У ХРАМУ СВЕТЕ ПЕТКЕ: “ПОТРАЖИМО ГОСПОДА ДА БИСМО ЗАЈЕДНО СА ЊИМ ПОБЕДИЛИ НАШЕ НЕМОЋИ”Велика среда, 24. априла 2019. године, молитвено је прослављена литургијским сабрањем у храму Свете Петке у крагујевачком насељу Виногради. Литургију пређеосвећених Дарова служио је Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, а саслуживали су: протојереј – ставрофор Милан Борота, протојереј – ставрофор др Зоран Крстић, протојереј Драган Брашанац, протонаменсик Мирољуб Миладиновић и ђакон Урош Костић. За певницом су појали протојереј Драгослав Милован и ученици крагујевачке богословије, а чтецирали су г. Владан Степовић и г. Ненад Брковић.

ВАСКРШЊИ ЧАС НА ФАКУЛТЕТУ ПЕДАГОШКИХ НАУКА У ЈАГОДИНИНа Велики уторак, 23. априла 2019. године, ученици јагодинских освновних школа су, следујући вишегодишњој пракси, узели учешће у Васкршњем часу. Најпре су присуствовали Литургији пређеосвећених Часних Дарова у храму Светих Архангела Михаила и Гаврила у Јагодини, а онда су, након Причешћа, уз пратњу својих вероучитеља, посетили Факултет педагошких наука у Јагодини.