Чланци поређани по датуму: новембар 2019 - Епархија Шумадијска

ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКА ЈОВАН: “ГОСПОД ХОЋЕ ДА НАС ОДМОРИ ОД НАС САМИХ”А плод Духа јесте: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, доброта, вера, кротост, уздржање. За такве нема закона. (Гал, 5. 22-23)

Његово Преосвештенство, Епископ шумадијски Господин Јован, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светога Саве на Аеородрому. У понедељак, двадесет и други по Духовима, наша света Црква прославља преподобну Анастасију Римљанку, преподобног Аврамија Затворника, и преподобног Аврамија Ростовског. Преподобна Анастасија беше пострадала као мученица за време цара Декија, док је преподобни Аврамије Затворник мирно уснуо у Господу крајем четвртог века у својој седамдесетој години.

ВЛАДИКА ЈОВАН У ХРАМУ У СОПОТУ: “ВИ СТЕ ЊИВА БОЖИЈА” (1.КОР 3,9)У недељу, 10. новембра, када наша Црква молитвено прославља Светог мученика Терентија и Светог Арсенија Сремца-Архиепископа српског, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Сопоту. Епископу су саслуживали: архијерејски намесник опленачки протојереј-ставрофор Миладин Михаиловић, архијерејски намесник космајски протојереј-ставрофор Љубиша Смиљковић, парох неменикућски протојереј Новак Илић, парох сибнички протонамесник Горан Јеремић, протођакон Иван Гашић и ђакон Филип Јовановић.

У АРАНЂЕЛОВЦУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА “ВАРОШ ПОРЕД ПРУГЕ” АУТОРА ДУШАНА АНИЋАПоводом 115 година од доласка пруге и популарног воза “Ћира” у град под Букуљом, који се одиграо 10. новембра 1904. године, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Господина Јована, Удружење грађана “Баштина и будућност-Аранђеловац 1859” у сарадњи са Арт форумом и Архијерејским намесништвом орашачким организовало је представљање књиге Душана Анића “Варош поред пруге”.

САЈАМ ВИНА У ЛАЗАРЕВЦУУ суботу, 9. новембра 2019. године, Његово Преосвештенсво Епископ шумадијски Господин Јован, благословио је отварање и рад “Сајма српских вина”, који се у Лазаревцу одржава једанаести пут.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОВАЧЕВЦУУ суботу, 9. новембра 2019. године, када наша Света Црква молитвено прославља Светог мученика Нестора, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном Преносу моштију Светог Николаја Мирликијског у Ковачевцу. Епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Драгољуб Ракић, Архијерејски намесник младеновачки протојереј-ставрофор Жељко Ивковић, протојереј Владан Јовановић, протонамесник Ратко Аврамовић, јереј Жељко Милић, јереј Бојан Вићовац и протођакон Иван Гашић. Литургијско славље увеличали су Српски православни појци из Београда.

МИТРОВДАН ПРОСЛАВЉЕН У ЛАЗАРЕВЦУУ петак, 8. новембра 2019. године, када Црква прославља светог великомученика Димитрија, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, служио је архијерејску Литургију у Лазаревцу, поводом храмовне славе.

Епископу су саслуживали монаси и свештеници колубарско-посавског намесништва. За благољепије сабрања био је задужен хор “Свети Димитрије”, предвођен диригентском палицом протонамесника Владимира Стојковића.

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА У КРАГУЈЕВЦУ ПРОСЛАВИО СВОЈУ СЛАВУОвогодишња прослава Митровдана у крагујевачком храму Светог великомученика Димитрија отпочела је у четвртак, 7. новембра 2019. године, празничним бденијем које је служио Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован.

ЛИТУРГИЈСКО КРШТЕЊЕ У СТАРОЈ МИЛОШЕВОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУЕпископ шумадијски Г. Јован служио је 07. новембра 2019. године свету архијерејску Литургију у Старој цркви у Крагујевцу, крстивши дете Давида Крстића.

Владики Јовану су саслуживали архимандрит Прокопије (Тајар), ректор крагујевачке Богословије протојереј-ставрофор проф др Зоран Крстић, протојереј-ставрофор мр Рајко Стефановић, протојереј-ставрофор Милић Марковић, јереј Владан Костадиновић и јереј Стефан Дамјановић, те протођакон Иван Гашић и протођакон Мирослав Василијевић.

ЈОШ ЈЕДНО ПРИЗНАЊЕ ЕКОНОМИЈИ МАНАСТИРА ДРАЧЕНа овогодишњем панчевачком Фестивалу ракије “Ракија и ракијаши” учествовало је преко 430 такмичара из девет различитих држава, са својим дестилатима.

У такмичењу је учествовао и манастир Драча са своја три дестилата: ракија од крушке калуђерке, ракија од шљиве и траварица од лозоваче и медитеранског биља Далмације.

СЛАВА ЦРКВЕ У СЕЛУ ДУБОКА На празник Светог апостола Јакова, првог епископа јерусалимског, 5/23. новембра 2019. лета Господњег, мештани села Дубока и околине су прославили своју славу.

Старешина цркве протојереј Иван Јовановић, свештеници из беличког намесништва и парохијани овог храма принели су на светој Литургији бескрвну жртву Богу Оцу по благослову Преосвећеног Епископа шумадијског Господина Јована. Протојереј Иван Јовановић био је добар домаћин свима који су дошли да се Богу помоле у заједници окупљеној око цркве Светог апостола Јакова, брата Господњег.

Страна 1 од 2